Prima paginăSport

HCM Roman pierde în deplasare la Râmnicu Vâlcea

Miercuri, 13 ianuarie, echipa de handbal feminin HCM Roman a fost învinsă, în deplasare, de HCM Râmnicu Vâlcea, 23-24, la pauză 9-13, într-un meci contând pentru etapa a 15-a a Ligii Naţionale de handbal, disputat de la ora 17.30.

HCM Roman a ratat, miercuri, ocazia de a bifa în palmares a şasea victorie consecutivă în campionat şi de a urca, chiar şi provizoriu, pe podiumul Ligii Naţionale. Densitatea meciurilor începutului de an şi presiunea meciurilor din Cupa EHF şi-au spus cuvântul pentru elevele antrenorilor Florentin Pera şi Viorel Lazăr, care au intrat mai greu în meciul de miercuri de la Vâlcea. O primă repriză în care s-au văzut conduse pe tabela de marcaj, 2-5 min. 7, 5-8 min. 12, 8-10 min. 26, pentru 9-13 la finalul primei părţi a meciului. Revenirea de la începutul celei de-a doua reprize aduce egalitatea la 19-19 min. 46 şi un final încins, în care se merge cap la cap. Partida este în favoarea gazdelor de miercuri, după ce HCM Roman ratează o lovitură de la 7 metri la 20-20, dar şi atacul, după o pasă greşită, în superioritate numerică, în ultimul minut, la 24-23 în favoarea HCM Râmnicu Vâlcea. Acesta rămâne scorul final, iar Romanul se concentrează pe meciul de duminică, 17 ianuarie, de la Corona Braşov, returul din optimile Cupei EHF. Corona obţine miercuri un egal acasă cu Universitatea Cluj, 31-31, şi depăşeşte HCM Roman în clasament, la golaveraj.

„Cred că rezultatul este nedrept, având în vedere că am avut două goluri anulate pe greşeli ale noastre, o lovitură de la 7 metri ratată la scorul de 20-20, iar în ultima fază am avut o superioritate numerică şi am dat mingea în out, ceea ce ne-a privat de un rezultat de egalitate. Prima repriză a fost un pic mai grea pentru noi, am intrat mai greu în joc, dar, treptat, am revenit şi cred eu că am fi meritat astăzi cel puţin un rezultat de egalitate, chiar dacă Vâlcea este o echipă cu jucătoare cu mare experienţă, care s-a întărit faţă de turul campionatului, prin revenirea Janinei Luca şi a Clarei Vădineanu. Noi am plătit, oarecum, tribut şi stării de oboseală. Una e să ai o săptămână să te pregăteşti şi alta e să vii după un meci foarte greu cu Corona Braşov – o echipă care a resimţit şi ea jocul foarte greu de duminică şi a făcut miercuri doar un rezultat de egalitate acasă cu Universitatea Cluj. Trebuie să depăşim acest moment, să urmărim recuperarea jucătoarelor cât mai repede. Mă bucur că fetele au luptat, s-a jucat cu angajament, au sperat, n-au cedat până în ultima secundă. Păcat că nu am gestionat mai bine momentele importante, care, cu puţin mai multă atenţie şi mai multă concentrare, ne puteau aduce un rezultat de egalitate. Mergem înainte, trebuie să ne recuperăm cât mai bine şi să încercăm tot ce ne stă în putinţă în jocul de duminică de la Braşov, în vederea obţinerii unui rezultat care să ne aducă o calificare în sferturile Cupei EHF”, a declarat antrenorul principal al HCM Roman, Florentin Pera.

Au marcat pentru HCM Roman: Tošković – 13, Glibko – 4, Chitacu – 3, Stoleru – 2, Dincu – 1.

Au punctat pentru HCM Râmnicu Vâlcea: Stoicănescu – 5, Ani-Senocico – 5, Ilina – 4, Adespi – 4, Luca – 3, Bădiţă – 2, Cherăscu – 1.

În cadrul etapei a 15-a a Ligii Naţionale de handbal feminin mai sunt programate partidele: Corona Braşov – Universitatea Cluj 31-31 (miercuri, 13 ianuarie), Rapid Bucureşti – Unirea Slobozia, Dunărea Brăila – CSM Ploieşti (sâmbătă, 16 ianuarie), Alba Sebeş – CSM Bucureşti (marţi, 19 ianuarie), Măgura Cisnădie – HCM Baia Mare, HC Zalău – SCM Craiova (miercuri, 20 ianuarie).

Etapa viitoare, care se va disputa în jurul datei de 23 ianuarie, HCM Roman va întâlni pe teren propriu Corona Braşov, aceeaşi echipă pe care o va întâlni duminică, 17 ianuarie, în deplasare, în manşa retur a optimilor Cupei EHF.