HCM Roman obține doar un rezultat de egalitate cu SCM Craiova

Vineri, 18 septembrie, într-un meci contând pentru etapa a cincea a Ligii Naţionale de handbal feminin, disputat de la ora 17.00, HCM Roman a obţinut doar un rezultat de egalitate cu SCM Craiova, scor 26-26, după ce scorul la pauză fusese 10-14.

SCM Craiova nu a uitat că handbalistele romaşcane antrenate de Florentin Pera şi Viorel Lazăr au fost cele care le-au scos din careul de aşi al Ligii, în play-off-ul sezonului precedent, şi domină net prima repriză a meciului de la Roman, acolo unde câştigaseră în precedentele două ediţii de campionat, în sezonul regulat. Agresive în apărare şi eficiente în atac, craiovencele, cu Jelena Živković în prim plan, profită de o repriză slabă a romaşcanelor şi duc scorul la 0-3 în minutul 7, 5-8 în minutul 18 şi intră la pauză cu un neverosimil 10-14.

craiova 02Suporterii romaşcani, prezenţi ca întotdeauna în număr mare în Sala Sporturilor, au parte de o a doua repriză complet diferită. HCM Roman pare încă în corzi când Craiova se desprinde la cinci goluri, 10-15 în minutul 33, dar îşi revine ca dintr-un resort şi, cu Tereza Pîslaru senzaţională între buturi şi cu Iryna Glibko din nou precisă la finalizare, echilibrează balanţa la 16-16 în minutul 42. Sunt zece minute în care cele două combatante merg cap la cap, cu Romanul în avantaj o singură dată, 18-17 în minutul 44, pentru 22-22 în minutul 52.

Finalul chiar este – aşa cum spune unul dintre clişeele sportive – de infarct. SCM Craiova se desprinde la două goluri, 22-24 (min. 56) şi 24-26 (min. 58). La fel ca pe durata întregii partide, maniera în care arbitrează cuplul Claudiu Belean (Mureş) şi Valentin Călina (Argeş) îi scoate din minţi pe suporterii romaşcani, gata-gata să intre în teren. Jasna Tošković punctează pentru 25-26 la începutul ultimului minut de joc. Antrenoarea Simona Gogîrlă cere time-out pentru Craiova şi încearcă să păstreze avantajul. Tereza Pîslaru ridică sala în picioare apărând atacul Craiovei, cu 20 de secunde înainte de final. Contraatacul e ratat de Diana Druţu pentru romaşcane, dar mingea e respinsă în out şi atacul aparţine tot jucătoarelor HCM. Florentin Pera scoate portarul şi o introduce pe Cynthia Tomescu a şaptea jucătoare de câmp. Schema dă roade şi Ana-Maria Iuganu egalează la 26, când mai sunt zece secunde de joc. Oltencele repun rapid şi franţuzoaica Laurisa Landre trimite mingea pentru golul victoriei, spre poarta goală. Oftatul chinuit al tribunei e transformat în aplauze de căpitanul HCM: Carmen Stoleru pluteşte spre careul propriu şi, cu riscul unei accidentări, cu un „capac” ca la baschet, deviază mingea de pe traiectoria spre poartă, cu trei secunde înainte de final. Cornerul e irosit de oltence şi partida se termină 26-26, primul rezultat de egalitate al acestei ediţii a Ligii Naţionale de handbal feminin.

craiova 03Pentru HCM Roman au marcat: Glibko – 10 (5 din lovituri de la 7 metri), Tošković – 6, Stoleru – 4, Iuganu – 3, Ivan – 2, Druţu – 1.

Pentru SCM Craiova au punctat: Živković – 8, Horobeţ – 4, Landre – 4, Șelaru – 3, Georgescu – 3, Iovănescu – 2, Ianaşi – 1, Cioaric – 1.