HCM ROMAN, LA ZECE SECUNDE DE SURPRIZA CAMPIONATULUI

Miercuri, 2 martie, de la ora 18.00, echipa de handbal feminin HCM Roman a disputat, pe teren propriu, meciul din etapa a 21-a a Ligii Naţionale, împotriva mult mai titratei CSM Bucureşti, campioana României.

hcm-01-680x365Favorită clară, multinaţionala de Champions League antrenată de Kim Rasmussen, din care nu au lipsit vedetele Manea, Brădeanu, Vărzaru, Gulden, Da Silva sau Rodrigues, a trecut repede la cârma partidei, intrând la cabine la pauză cu un confortabil 13-9. Desprinderea previzibilă a bucureştencelor nu se produce, însă, în repriza a doua, când are loc revenirea puternică a handbalistelor romaşcane antrenate de Florentin Pera şi Viorel Lazăr. HCM Roman joacă fără inhibiţii în faţa campioanei: de la 16-20 în minutul 52, romaşcancele marchează de cinci ori consecutiv şi preiau conducerea cu 21-20 în minutul 58. Oaspetele echilibrează balanţa la 21-21, iar HCM ratează atacul, după care Rodrigues marchează golul victoriei pentru bucureştence cu zece secunde înainte de final, 22-21 în favoarea CSM Bucureşti.

Au marcat pentru HCM Roman: Glibko – 6, Tošković – 5, Chitacu – 4, Iuganu – 2, Druţu – 2, Stoleru – 2.

Au punctat pentru CSM Bucureşti: Rodrigues – 5, Manea – 4, Gullden – 4, Brădeanu – 3, Martin – 3, Da Silva – 1, Torstenson – 1, Fisker – 1.

Aruncări de la 7 metri: 6 pentru HCM Roman, 3 transformate; 4 pentru CSM Bucureşti, 3 transformate.

Accidentare pentru Carmen Stoleru

În minutul 22 al meciului, la o fază de atac a HCM Roman la care a şi înscris al şaptelea gol al gazdelor, căpitanul Carmen Stoleru a fost agăţată în careu, căzând pe umăr, rămânând secunde bune pe suprafaţa de joc pentru a primi îngrijiri medicale. Ea nu a mai putut intra pe teren până la finalul partidei. „O accidentare gravă pentru ea ar fi o pierdere enormă pentru echipa noastră. Carmen este căpitanul echipei, o jucătoare care adună în jurul ei echipa şi are un rol extrem de important la HCM Roman”, a afirmat antrenorul principal al HCM Roman, Florentin Pera. „Nu ştim, deocamdată, cât de gravă este accidentarea. Vom merge la spital pentru a face o radiografie şi, în cursul zilei de joi, probabil, vom şti mai multe legate de accidentarea ei”, a afirmat miercuri seară preşedintele clubului HCM Roman, Lucian Micu.

„Cine greşeşte va pierde titlul”

„A fost un meci extrem de dificil – un meci pe care ni l-am făcut noi singure dificil. În prima repriză am jucat destul de bine, dar în a doua repriză am lăsat-o un pic mai moale şi din cauza aceasta adversarele au şi venit peste noi. O victorie foarte importantă pentru noi, pentru că ne batem cu HCM Baia Mare pentru titlu, iar cine greşeşte în mod sigur va pierde titlul”, a declarat pivotul CSM Bucureşti, Oana Manea. „E întotdeauna greu să joci la Roman. Nu sunt mulţumit de jocul nostru. Ofensiva noastră a jucat, mai ales în repriza a doua, fără viteză, nu am jucat ceea ce trebuia să jucăm. Publicul de la Roman şi atmosfera le-au scos un pic pe jucătoare din ritm. Nu am resimţit oboseala ultimelor partide din campionat şi din Liga Campionilor, dar a fost o problemă de mentalitate, ne-am relaxat. Însă, chiar dacă am fost conduşi la scorul de 21-20, am făcut câteva ajustări în apărare, iar Romanul nu a mai putut înscrie”, a declarat antrenorul CSM Bucureşti, Kim Rasmussen.

„Am luptat până în ultima secundă”

„Am fost la câteva secunde de surpriza campionatului, datorită faptului că am crezut într-o victorie azi. Asta am imprimat fetelor în toată această perioadă dinaintea jocului, am crezut şi după ce am reuşit, şi în sezonul trecut, să facem un joc extraordinar de bun împotriva campioanei României. Mă bucur că am luptat până în ultima secundă, în ciuda faptului că ne-a lipsit, o mare parte din joc, Carmen Stoleru, căpitanul echipei. A fost o pierdere evidentă pentru noi, mai ales că în final aveam nevoie de experienţa ei. Jucătoarele de la CSM Bucureşti au reuşit să obţină anumite mingi în favoarea lor în momentele importante, cred că prin experienţa lor foarte mare, şi au marcat goluri pe acţiuni individuale. În ciuda faptului că nu am reuşit să câştigăm, vreau să felicit fetele pentru atitudine, pentru angajament. Consider că a fost un frumos spectacol sportiv, iar sala a fost arhiplină, în picioare. A fost, într-adevăr, un joc între două echipe care evoluează în cupele europene şi care se luptă pentru obiective îndrăzneţe. Valoarea adversarei noastre este foarte mare, cu jucătoare cu rezultate atât în plan naţional, cât şi internaţional, de asemenea componente ale echipelor naţionale. Sigur că ne-am fi dorit să ne obţinem mai mult, întotdeauna se poate mai mult, dar, una peste alta, eu cred că HCM Roman a fost la înălţime, a avut o evoluţie curajoasă, a crezut în şansa ei până în final şi doar lipsa de noroc în anumite momente a făcut să nu producem o surpriză foarte mare”, a declarat antrenorul Florentin Pera.

„Echipa a muncit până la capăt”

„Am fost foarte aproape de un rezultat de egalitate, cred eu că l-am fi meritat din plin. Este al doilea an consecutiv când trecem «la mustaţă» pe lângă un rezultat de egalitate în faţa campioanei României. Am avut momente în care am revenit de la trei goluri, ceea ce îmi dă prilejul să apreciez că echipa noastră s-a dăruit, a muncit până la capăt. Din păcate, nu am reuşit să obţinem acest rezultat de egalitate, cel puţin, pentru bucuria suporterilor noştri, pentru bucuria echipei. Este un pic frustrant acest lucru, dar, una peste alta, trebuie să fim realişti, să dăm cezarului ce-i al cezarului, lotul CSM Bucureşti este mult mai valoros şi, de asemenea, să fim mândri că suntem singura echipă din România care a pierdut doar cu un gol diferenţă în faţa campioanei”, a declarat preşedintele clubului HCM Roman, Lucian Micu.

Surpriză de proporţii la Braşov

În cadrul etapei a 21-a a Ligii Naţionale de handbal feminin au mai fost programate partidele: CSM Ploieşti – Universitatea Cluj 35-21 (vineri, 26 februarie), HCM Râmnicu Vâlcea – Măgura Cisnădie 37-23, Dunărea Brăila – Rapid Bucureşti 31-22, HC Zalău – Alba Sebeş 26-21, SCM Craiova – Unirea Slobozia 30-26 (sâmbătă, 27 februarie).

Surpriza etapei s-a produs la Braşov, acolo unde, miercuri seară, Corona Braşov a zdrobit vicecampioana HCM Baia Mare cu 32-26.

Liga Naţională de handbal feminin face o pauză până la finalul lunii martie, pentru acţiunile echipei naţionale. Etapa următoare, HCM Roman va întâlni, în deplasare, vicecampioana HCM Baia Mare.