HCM Roman joacă sâmbătă în Islanda pentru calificare

Sâmbătă, 21 noiembrie, echipa de handbal feminin HCM Roman întâlneşte, în deplasare, formaţia islandeză Fram Reykjavík, în manşa a doua a turului 3 al Cupei EHF. Partida din Fram Sporthall (capacitate 1.200 de locuri) va începe la ora 19.00 a României (ora locală 17.00) şi va fi arbitrată de italienii Roberto Scevola şi Tal Alperan. Observator din partea Federaţiei Europene de Handbal (EHF) va fi finlandezul Kurt Roger Sjölund.

Jucătoarele romaşcane antrenate de Florentin Pera şi Viorel Lazăr pornesc cu prima şansă, după ce în partida tur, disputată cu o săptămână în urmă, la Roman, au învins cu 29-25. Diferenţa putea fi şi mai mare în favoarea HCM Roman, care a condus cu 17-11 la finalul primei reprize şi, chiar, cu 29-21 în minutul 53. Oboseala deselor meciuri din ultimele două săptămâni şi-a spus cuvântul pentru HCM, care nu a făcut un final de meci reuşit, dându-le posibilitatea islandezelor să înscrie de patru ori.

Fram Reykjavík a pierdut două jucătoare de bază în meciul de sâmbăta trecută de la Roman, oficialii islandezilor fiind sceptici în privinţa recuperării lor pentru meciul retur. Centrul Hafdis Shizuka Iura (un gol marcat în meciul de la Roman) a călcat pe minge în prima repriză şi era suspectă de accidentare la ligamentele încrucişate, iar portarul Gudrun Mariasdottir (cu intervenţii bune mai ales în prima repriză) a suferit o luxaţie serioasă la gleznă încercând o recuperare la marginea terenului, în a doua repriză.

Între cele două manşe, ambele echipe au avut partide în campionatele interne, miercuri, 18 noiembrie. Dacă HCM Roman a făcut cel mai bun al său în acest sezon – a cincea victorie la rând în ambele competiţii -, învingând pe teren propriu puternica echipă Dunărea Brăila cu 21-18 (13-8), Fram Reykjavík a suferit o usturătoare înfrângere acasă, de la liderul primei ligi islandeze, Grótta, cu 19-31 (7-14), coborând pe locul al patrulea al clasamentului. Portarul Gudrun Mariasdottir şi-a revenit după accidentare şi a jucat pentru Fram în meciul de miercuri.

„Va fi foarte greu pentru noi să ne calificăm mai departe. Handbalul românesc este unul foarte puternic, iar HCM Roman a demonstrat astăzi acest lucru”, a afirmat după meciul tur antrenorul principal al Fram, Stefan Arnarson. „Am mare încredere în fete şi cred că ne vom califica”, a declarat antrenorul principal al HCM Roman, Florentin Pera.

Meciurile din turul al treilea al Cupei EHF

Corona Braşov, a doua reprezentantă a României în Cupa EHF, a întâlnit în turul al treilea echipa poloneză Pogon Baltica Szczecin. Ambele manşe s-au desfăşurat în Polonia, pe 14 şi 15 noiembrie, Corona calificându-se în optimi după 24-24 şi 24-20.

S-au mai calificat în turul următor:

• Astrakhanochka (Rusia), după 42-28 şi 39-15 cu OFN Ionias (Grecia), partide disputate pe 13 şi 14 noiembrie;

• Siófok KC (Ungaria), după 40-25 şi 39-21 cu Alavarium (Portugalia) – 13 şi 14 noiembrie;

• TuS Metzingen (Germania), după 38-29 şi 50-21 cu ZRK Naisa Nis (Serbia) – 14 şi 15 noiembrie;

• Dinamo-Sinara (Rusia), după 31-31 şi 30-27 cu DHK Banik Most (Cehia) – 15 şi 16 noiembrie;

• Tertnes Bergen (Norvegia) s-a calificat direct în optimi, după ce adversara sa din turul al treilea, Union Mios Biganos-Begles (Franţa), s-a retras din competiţie.

• Dunaujvarosi Kohasz Kezilabda Akademia (Ungaria) – Indeco Conversano (Italia) – 37-25 în tur, returul pe 21 noiembrie;

• Nantes Loire Atlantique HB (Franţa) – H 65 Höörs Handbollsklubb (Suedia) – 27-26 în tur, returul pe 21 noiembrie.