Home

HCM Roman învinge Unirea Slobozia

Sâmbătă, 26 septembrie, echipa de handbal feminin HCM Roman a învins Unirea Slobozia cu scorul de 32-20, la pauză 18-9, într-o partidă contând pentru etapa a şaptea a Ligii Naţionale.

slobozia 02HCM Roman a înregistrat, sâmbătă, a treia victorie din acest campionat, a doua pe teren propriu, în faţa unei echipe Unirea Slobozia pe care o învinsese net în ultimele trei întâlniri şi care nici de această dată nu a emis pretenţii de a obţine măcar un punct la Roman. Valoarea şi experienţa echipei romaşcane, antrenate de Florentin Pera şi Viorel Lazăr, şi-au spus cuvântul în meciul de sâmbătă. Puţine au fost fazele de atac în care mingile trimise de romaşcane nu şi-au atins ţinta, astfel că HCM a înregistrat cele mai multe goluri marcate într-o partidă în acest sezon (32, la fel ca în partida câştigată cu HCM Râmnicu Vâlcea în etapa a doua), dar şi cea mai mare diferenţă de scor.

Dominarea netă a HCM Roman s-a concretizat pe tabela de marcaj încă de la începutul partidei, astfel că, până în minutul 14, la cele şapte goluri înscrise de romaşcane, oaspetele nu au reuşit să o învingă decât o singură dată pe Viktoriya Tymoshenkova, într-o formă foarte bună (13 parade în partida de sâmbătă). A fost 11-4 în minutul 20, 15-7 în minutul 25 şi 18-9 la finalul primei reprize. Partea a doua a meciului s-a desfăşurat pe aceleaşi coordonate, cu HCM Roman la conducerea ostilităţilor, dar cu Tereza Pîslaru în poartă, de asemenea într-o formă excelentă (opt parade în această partidă, între care şi două la lovituri de la 7 metri). A fost 21-13 în minutul 37, 26-14 în minutul 44 (cu gol marcat de HCM în dublă inferioritate numerică), 28-18 în minutul 53 şi 32-20 la final.

slobozia 04Pentru HCM Roman au marcat: Glibko – 11 (8 din lovituri de la 7 metri), Iuganu – 5, Druţu – 5, Stoleru – 4, Tošković – 2, Chitacu – 2, Dincu – 1, Tomescu – 1, Vartic – 1.

Pentru Unirea Slobozia au punctat: Ostase – 6, Drăguţ – 5, Pavăl – 4, Enescu – 3, Simion – 2.

Meciul a fost arbitrat de Tiberiu Dobre (Buzău) şi Mihai Potârniche (Bucureşti) şi l-a avut ca observator federal pe Ioan Chira (Maramureş).

slobozia 03În cadrul etapei a şaptea au mai fost programate partidele: Rapid Bucureşti – Universitatea Cluj 32-28, Dunărea Brăila – Alba Sebeş 29-25, HC Zalău – Măgura Cisnădie 32-25, SCM Craiova – CSM Ploieşti 27-26, HCM Râmnicu Vâlcea – HCM Baia Mare 24-33. Meciul Corona Braşov – CSM Bucureşti se dispută luni, 28 septembrie.

Liga Naţională de handbal feminin ia o pauză de trei săptămâni, pentru meciurile de calificare ale naţionalei la Campionatul European. Etapa următoare se va disputa în jurul datei de 17 octombrie, când HCM Roman va întâlni, în deplasare, CSM Bucureşti.