HCM Roman învinge în primul meci al Turneului „Roman-Vodă Mușat”

HCM Roman a învins Rapid Bucureşti cu scorul de 28-21, la pauză 13-10.

rapid 02Sâmbătă, 8 august, a luat startul cea de-a opta ediţie a turneului de handbal feminin dotat cu Trofeul „Roman-Vodă Muşat”. În primul meci al competiţiei, de la ora 10, HCM Roman a întâlnit CS Rapid Bucureşti, colega sa din Liga Naţională.

HCM Roman, echipă condusă de Florentin Pera şi Viorel Lazăr, a început mai bine meciul şi, după şapte minute, conducea cu 2-0, după reuşitele semnate de interul Irina Glybko – nou venită la echipă în această vară – şi de Jasna Toskovic. Rapid egalează în minutul 10 şi trece în avantaj de două goluri, două minute mai târziu, după o lovitură de pedeapsă ratată de Glybko şi pe fondul unei eliminări temporare de 2 minute în tabăra romaşcană. Iuganu, Stoleru şi Gherman înclină din nou balanţa în favoarea gazdelor, 5-4 în minutul 15, apoi cele două echipe merg la egalitate până la 9-9, în minutul 23. HCM se desprinde până la pauză, 11-9 (min. 28) şi 13-10 (min. 30), cu două parade ale Terezei Pîslaru în situaţie de unu la unu cu adversarele şi cu două goluri marcate în ultimul minut al reprizei de Jasna Toskovic.

rapid 03Partea a doua a meciului începe cu o dominare mai pronunţată a gazdelor, 14-10 (min. 31), 15-11 (min. 34), 18-14 (min. 40), cu Ana Maria Iuganu, Oana Chitacu şi noua extremă Andreea Dincu trecându-şi şi ele numele pe lista marcatoarelor. Diferenţa se măreşte treptat în favoarea romaşcanelor, 22-17 (min. 48), 23-18 (min. 52), 25-19 (min. 55), ajutate în mare măsură şi de evoluţia excelentă în poartă, în ultima parte a meciului, a Andreei Polocoşer, cu şase intervenţii salvatoare. După 26-21 în minutul 59, Marinela Gherman şi Lăcrămioara Cîlici punctează din nou de două ori în ultimul minut al reprizei, ducând scorul final al partidei la 28-21.

Au marcat pentru HCM Roman: Toskovic (5 goluri), Glybko (5), Iuganu (3), Stoleru (3), Dincu (3), Gherman (2), Chitacu (2), Cîlici (2), Agrigoroaei (2), Vîlcu (1). Romaşcanele au beneficiat de 6 lovituri de la 7 metri şi au transformat 4. De la oaspete, cea mai bună marcatoare a fost Mihaela Popa, cu opt reuşite, toate din lovituri de la 7 metri.

Următorul meci din cadrul turneului pentru HCM Roman are loc tot sâmbătă, de la ora 19.00, în compania echipei CSM Unirea Slobozia. Cu un sfert de oră înainte de startul partidei are loc prezentarea oficială a lotului cu care HCM Roman va evolua în sezonul 2015 – 2016.