HCM Roman întâlnește în deplasare Corona Brașov

Partida va începe joi, la ora 17.30, și contează pentru etapa a 20-a a Ligii Naționale feminine de handbal.

După o pauză de mai bine de două săptămâni, HCM Roman revine în circuitul handbalistic intern, cu meciul din etapa a 20-a a Ligii Naționale, în deplasare, cu ASC Corona 2010 Brașov, partida fiind programată joi, 18 aprilie, cu începere de la ora 17.30. Jocul va fi arbitrat de cuplul buzoian Băducu / Voicu. Iuganu și Din, aflate în perioadă post operatorie, nu vor putea juca. Paula Vișan s-a refăcut după o pauză mai lungă, cauzată de o accidentare.

În etapa precedentă, HCM Roman, echipă de a cărei pregătire se ocupă Dumitru Muși, a avut pauză, iar cu două etape mai înainte fusese învinsă, 17-25, la Zalău. Corona Brașov a pierdut, la rândul său, meciul din etapa precedentă, 27-29 cu HCM Baia Mare, în deplasare, menținându-se pe poziția a șasea, dar cu șanse destul de mici de a mai prinde un loc de cupă europeană.

În meciul tur, HCM Roman, pregătită atunci de Corneliu Bădulescu, a pierdut, 20-24 (9-11), în primul meci din acest an, ratând și cinci dintre cele zece aruncări de la 7 metri, patru apărate de Ana Maria Olariu. Din tabăra romașcană a ieșit în evidență, din nou, căpitanul Carmen Stoleru, marcatoare a șase goluri. Pentru HCM Roman au jucat atunci: HCM Roman: Vișan, Polocoșer – Stoleru (6 goluri), Joldeș (5 – toate din aruncări de la 7 metri), Gherman (3), Marin (2), Agrigoroaei (2), Din (1), Pavăl (1), Genkova, Amoagdei, Goran, Garipova.

În sezonul precedent, victoriile au fost împărțite, fiecare dintre formații adjudecându-și cele două puncte în meciurile de acasă. Primul joc a avut loc la Brașov, acolo unde gazdele s-au impus cu 32-23. În retur, în partida din etapa a 17-a, HCM Roman – aflată în plin proces de recuperare a punctelor pierdute în tur și care o aduseseră, la un moment dat, pe poziția a 12-a – a învins cu 22-20.

Miercuri s-au disputat două partide, CSM București – HC Zalău, restanță din etapa a 19-a, respectiv HC Dunărea Brăila – Universitatea Jolidon Cluj, joc în devans. Un alt meci restant din etapa a 19-a, Universitatea Jolidon Cluj – Oltchim Râmnicu Vâlcea, va avea loc în 21 aprilie, zi în care se va disputa și partida din etapa a 20-a dintre HC Zalău și SCM Craiova.

Joi, 18 aprilie, vor mai avea loc partidele Oltchim Râmnicu Vâlcea – Danubius Galați și CSM Ploiești – HCM Baia Mare.

1 Oltchim            16      16      0        0        517-369      32
2 Baia Mare        18      14      0        4        491-442      28
3 U Cluj               17      9        2        6        485-475      20
4 Brăila                17      9        1        7        420-413      19
5 Zalău                 16      8        2        6        391-363      18
6 Brașov              18      7        1        10      471-483      15
7 București          17      7        0        10      437-442      14
8 Roman              17      6        1        10      371-400      13