HCM Roman a învins în ultimul meci din retur pe teren propriu

Formația romașcană a întrecut HC Zalău cu 21-19 (11-6) în etapa a 25-a a Ligii Naționale feminină de handbal și ocupă, în continuare, locul al cincilea. În meciul disputat duminică, 5 aprilie, în Sala Sporturilor din Roman s-au dictat 20 de eliminări temporare (!), printre sancționați fiind și antrenorii Gheorghe Tadici, de două ori, respectiv Florentin Pera.

HCM Roman a învins cu 21-19 (11-6) pe HC Zalău în penultima etapă a returului campionatului Ligii Naționale de handbal feminin, meci care a avut loc duminică, 5 aprilie 2015, în Sala Sporturilor din Roman. Pentru formația romașcană, pregătită de Florentin Pera și Viorel Lazăr, o victorie în această partidă era echivalentă cu consolidarea poziției a cincea în clasament înainte de se trece în faza următoare, play-off. Obiectivul a fost realizat, dar nu fără oarece emoții, în finalul partidei. HC Zalău, echipă antrenată de Gheorghe Tadici, putea să se apropie la un gol în ultimele două minute de joc și astfel să pună în pericol victoria gazdelor.

Totuși, cu excepția startului întrecerii, HCM Roman a condus în permanență. După ce Zalăul a avut 2-0 și 3-2, ultima oară în minutul 5, HCM Roman a înscris de șase ori consecutiv, ajungând la un avantaj consistent, 8-3, în minutul 20, pricipalele marcatoare fiind Iuganu și Băbeanu. Până atunci, ca și pe toată perioada jocului, arbitrii Fînață și Hendrea au sancționat aproape orice neregularitate, dictând nu mai puțin de 20 de eliminări temporare până la finalul partidei, plus o descalificare a Jasnei Toskovic, în minutul 38, pentru cumul de sancțiuni. În minutul 14, HCM Roman s-a aflat în dublă inferioritate numerică, dar a reușit să nu primească gol. Antrenorii Tadici și Pera n-au scăpat nici ei, scorul penalităților fiind 2-1 pentru Tadici. Cu alte cuvinte, s-au înregistrat nu mai puțin de 40 de minute în care o echipă sau alta au avut mai puțin de șapte jucătoare pe teren, lucru mai rar întâlnit. Revenind la joc, până la pauză, HCM Roman a reușit să conducă și cu 10-4, dar primele 30 de minute s-au încheiat cu scorul 11-6. Diferența s-a mărit la 13-6, în minutul 33, după care a urmat o perioadă bună a Zalăului care s-a apropiat la patru goluri, 13-9, 15-11 (minutul 40). HCM Roman s-a mai desprins încă o dată la șase goluri, 17-11, apoi HC Zalău s-a ambiționat, apropiindu-se la 17-15 în minutul 49. Ultimele zece minute ale partidei au stat sub semnele încrâncenării și al echilibrului, eliminările și aruncările de la 7 metri succedându-se constant și cu repeziciune. Tymoshenkova a făcut o partidă foarte bună în poarta romașcană, parând și două penalty-uri, lucru valabil și pentru Cheța și Inculeț, de cealaltă parte, care au avut câte o intervenție similară cu cele de mai sus. În minutul 55, scorul era 20-18 și emoțiile începuseră să-și facă apariția în tabăra gazdă. HC Zalău a avut posibilitatea de a se apropia la un gol, însă Băbeanu a mărit avantajul și apoi echipa romașcană a jucat la păstrarea rezultatului, lucru care s-a și întâmplat. Așadar, scor final: 21-19.

hcmHCM Roman: Tymoshenkova, Polocoșer – Iuganu (5 goluri, 3 din 7 metri), Băbeanu (4), Stoleru (3), Toskovic (3), Horobeț (3, 1 din 7 metri), Agrigoroaei (2), Mihalschi (1), Chitacu, Druțu, Crap.

HC zalău: Cheța, Inculeț – Pintea (7, 5 din 7 metri), Constantinescu (6, 2 din 7 metri), Ciuciulete (2), Trifan (1), Rob (1), Bardac (1), Cîrligeanu (1), Ciunt, Lazăr, Puiu, Pașca.

Aruncări de la 7 metri: 6-11 (transformate: 4-7).

Eliminări temporare: 12-8.

Florentin Pera (antrenor HCM Roman): “A fost un meci foarte dificil pentru noi. Zalăul a dat o replică foarte bună. A fost un meci al orgoliilor, ca întotdeauna între cele două. Noi am avut o primă parte a meciului mai bună, iar în cea de a doua a apărut și o relaxare, când am ratat și două aruncări de la 7 metri. Victoria noastră este una meritată. Am condus tot jocul. Felicit echipa mea, dar și pe cea adversă, pentru jocul făcut. HC Zalău, având o apărare de fier și o foarte bună pregătire, a demonstrat că merită un loc în play-off. Noi vom încerca să menținem aceeași formă bună și în meciurile care urmează. A fost presiune mare pe noi în acest final de sezon și era posibil să pierdem poziția a cincea. Încă mai sperăm să încheiem returul pe locul al patrulea. Pentru aceasta, noi trebuie să învingem la Slobozia, iar la Tribunalul de Arbitraj Sportiv să se dea câștig de cauză CSM București, după meciul pierdut la masa verde, în tur, cu SCM Craiova. Deocamdată, am realizat obiectivul din această fază a competiției. Am arătat că avem o echipă competitivă, la fel ca și în sezonul precedent. Când joci până la ultima picătură de energie, apar și eliminările, dar gustul victoriei este cel care contează. Mulțumesc acestor oameni care ne-au susținut un campionat întreg”.

Rezultatele etapei a 25-a: CSM București – SC Mureșul Târgu Mureș 42-22 (22-9), HCM Râmnicu Vâlcea – Dunărea Brăila 23-24 (9-12), Universitatea Neptun Constanța – SCM Craiova 24-27 (12-15), HCM Roman – HC Zalău 21-19 (11-6), ASC Corona 2010 Brașov – Universitatea Alexandrion Cluj 40-26 (19-12). CSM Cetate Devatrans – CSM Ploiești s-a disputat după închiderea ediției. Partida dintre HCM Baia Mare și CSM Unirea Slobozia se va disputa în 16 aprilie, de la ora 18.

Programul ultimei etape a returului (21 aprilie): Mureșul Târgu Mureș – CSM Cetate Devatrans, CSM Ploiești – Universitatea Neptun Constanța, SCM Craiova – ASC Corona 2010 Brașov, Universitatea Alexandrion Cluj – HCM Baia Mare, CSM Unirea Slobozia – HCM Roman, HC Zalău – HCM Râmnicu Vâlcea, Dunărea Brăila – CSM București.