Prima paginăSport

HCM Roman a învins în ultima secundă prin golul Gabrielei Mihalschi

Norocul a surâs HCM Roman în partida extrem de echilibrată cu HCM Râmnicu Vâlcea, 31-30 (16-14), din etapa a noua a Ligii Naționale.

După o pauză de două săptămâni, timp în care naționala de handbal a României a avut un stagiu de pregătire cu jocuri de verificare, campionatul Ligii Naționale de handbal feminin s-a reluat cu meciurile din etapa a noua. HCM Roman, ocupantă a locului al șaselea și pregătită de antrenorii Florentin Pera și Viorel Lazăr, a învins la limită, 31-30 (16-14) pe teren propriu, pe HCM Râmnicu Vâlcea, echipă care-i are ca antrenori pe Dumitru Muși și pe Maria Duca-Torok. Victoria echipei romașcane este una deosebit de importantă, într-un meci extrem de echilibrat și cu rezultat imprevizibil, mai ales că a fost obținută în ultima secundă a partidei, prin golul Gabrielei Mihalschi, cel care a declanșat ropote de aplauze și bucurie pe banca tehnică a Romanului și în tribuna Sălii Sporturilor.

HCMEchipa oaspete, cu tripleta Adespi, Luca și Daria în mare formă, a fost cea care a deschis scorul. În minutul 5, HCM Roman a preluat conducerea, după ce Agrigoroaei a transformat două penalty-uri și Iuganu a marcat de pe extremă. Cinci minute mai târziu, scorul era 4-4, apoi gazdele s-au dus la două goluri distanță, 6-4. Dumitru Muși a primit cartonaș galben, pentru proteste vehemente la o decizie de arbitraj. De la scorul 8-6, a urmat o perioadă foarte bună a handbalistelor vâlcene, care au întors rezultatul, 8-10. A fost rândul lui Florentin Pera să protesteze, după un fault nesancționat la Băbeanu. Romașcanele au revenit, 11-10 în minutul 22, au fost ulterior conduse, 13-14, dar au încheiat prima parte a meciului în avantaj: 16-14. Căpitanul Carmen Stoleru a fost cea care a ținut steagul sus și în privința eficacității în atac, marcând goluri imparabile. La pauză a fost introdusă Oana Chitacu și extrema Romanului a dat satisfacție, reușind, cât a jucat, patru goluri. În minutul 32, datorită primei sale reușite, HCM Roman s-a distanțat la 17-14. Echipa romașcană s-a menținut la conducere, 21-18, 22-20, fiind egalată în minutul 43, la 22. Emoțiile au început să crească spre final, mai ales că Vâlcea preluase conducerea, 24-25, în minutul 42. Chitacu a prins câteva execuții de finețe și HCM Roman părea să se fi desprins în câștigătoare, 29-26 în minutul 54. Puțin mai devreme, antrenorul Muși fusese sancționat cu eliminare temporară. Oltencele au egalat în două rânduri, la 29 și 30. Mai rămăsese un minut de joc și Romanul avea atacul. Timpul se scurgea și nu se găsea soluția. A venit acea combinație rapidă din final și, în ultima secundă, Mihalschi a marcat golul izbăvitor: 31-30.

HCM Roman: Tymoshenkova, Vișan, Polocoșer – Agrigoroaei (11 goluri / 7 din aruncări de la 7 metri), Stoleru (6), Chitacu (4), Toskovic (3), Mihalschi (2), Crap (2), Iuganu (2), Băbeanu (1 / din 7 metri), Horobeț, Druțu.

HCM Râmnicu Vâlcea: Smedescu-Băbeanu, Sîntămărean – Adespi-Molnar (10), Luca-Roua (9 / 5 din 7 metri), Daria (7), Predoi (2), Vădineanu (1), Andrei, Cherăscu, Chirilă.

Aruncări de la 7 metri: 9-6 (transformate: 8-5). Eliminări temporare: 1-4.

HCMFlorentin Pera (antrenor principal la HCM Roman) a răsuflat ușurat, a sărit ca un arc pe teren la golul Gabrielei Mihalschi: “A fost o victorie muncită, în urma unui joc foarte echilibrat, în care echipa din Vâlcea, cu o linie de 9 metri extraordinară, și-a vândut foarte scump pielea. Noi, din păcate, am făcut un joc mai puțin reușit în apărare. Portarii n-au fost în nota obișnuită. Faptul că fetele au luptat până în ultima clipă constituie un lucru pozitiv. Sper să învățăm din acest juc și să corectăm greșelile de apărare și colaborarea cu poarta. Să fim cât mai exacți în atac. Neavând, astăzi, apărarea cu care ne-am obișnuit publicul, n-am mai putut face nici faza de atac rapid. De aici a rezultat o misiune mai grea în atacul pozițional. Un câștig pentru acest joc este faptul că mai multe dintre jucătoarele care au jucat mai puțin, anterior, au contribuit la această victorie, ceea ce nu face decât să ne dea încredere că valorile se echilibrează în cadrul echipei. O felicit pe Gabriela pentru golul victoriei și mă bucur că am ales această variantă în ultimele secunde ale partidei, de a o introduce într-un moment foarte dificil. Sper ca ea, și alte jucătoare care au participat la meciuri mai puțin, să crească. Sunt, bineînțeles, mulțumit de cele trei puncte, dar nemulțumit de faza de apărare. Sunt convins că echipa își va reveni la următorul joc. Nu este permis să iei atâtea goluri de la nouă sau zece metri și să n-avem nicio reacție. Am intensificat la maximum antrenamentele în săptămâna premergătoare meciului. Practic, am stors fetele de vlagă. În fine, este bine că am câștigat”.

Etapa a noua din campionatul 2014-2015

Una dintre partidele din etapa a noua, chiar cea dintre principalele candidate la titlul național, s-a disputat în devans, în 5 octombrie. Atunci, HCM Baia Mare a învins, pe teren propriu, pe CSM București, cu 24-21 (12-11). Celelalte rezultate ale etapei: Corona Brașov – Dunărea Brăila 28-21(17-13), SCM Craiova – Mureșul Târgu Mureș 25-21 (10-6), CSM Ploiești – Universitatea Cluj 31-28 (15-14), Universitatea Neptun Constanța – HC Zalău 26-23 (12-9). CSM Cetate Deva – CSM Unirea Slobozia s-a disputat după închiderea ediției. Surpriza campionatului vine din Oltenia. SCM Craiova a ajuns la opt meciuri câștigate, din nouă posibile, la fel ca echipa campioană.

În etapa viitoare, HCM Roman va juca în deplasare cu CSM București, în 26 octombrie.