HCM Roman a învins în ultima etapă a returului

Prin victoria cu 29-25 (17-12) în meciul din deplasare cu CSM Unirea Slobozia, HCM Roman a încheiat sezonul regulat pe poziţia a cincea. Urmează meciurile din play-off, în care echipa romaşcană va întâlni SCM Craiova, primul meci fiind programat la Roman, în 29 aprilie, de la ora 17.

HCM Roman a încheiat returul ediţiei 2014-2015 a campionatului Ligii Naţionale feminine de handbal pe poziţia a cincea, una pe care n-o mai putea schimba nici cu victoria obţinută în ultima etapă: 29-25 (17-12) în deplasare cu CSM Unirea Slobozia, marţi, 21 aprilie. Urmează faza finală a competiţiei, play-off, în care HCM Roman, ocupanta locului al cincilea, va întâlni SCM Craiova, clasată pe poziţia a patra.

Unirea Slobozia – HCM Roman 25-29

Echipa gazdă a fost cea care a deschis scorul în meciul dintre CSM Unirea Slobozia şi HCM Roman. În minutul al cincilea se consemna un scor de egalitate, 3-3. Din acel moment, formaţia romaşcană, de a cărei pregătire se ocupă Florentin Pera şi Viorel Lazăr, a trecut la conducere în joc şi pe tabela de marcaj până la final. În minutul 8 era 3-5, Slobozia – Roman. Diferenţa de două goluri în favoarea echipei oaspete s-a mai păstrat doar până la finalul primelor 20 de minute de joc, atunci când scorul era 8-10. Distanţa s-a mărit: 8-13 (minutul 23), 9-15 (minutul 27). La pauză a fost 12-17. În partea secundă a meciului, timp de aproape un sfert de oră, ambele echipe au marcat de câte cinci ori: 17-22. Numărul golurilor n-a crescut nici în următorul sfert de oră, dar echipa romaşcană a păstrat o diferenţă de scor suficientă, 21-25 (minutul 52), pentru a avea un final liniştit de partidă şi cu o victorie care nu poate fi pusă la îndoială.

HCM Roman: Tymoshenkova, Polocoşer – Horobeţ (3 goluri), Druţu (1), Iuganu (2), Băbeanu (9), Stoleru (6), Agrigoroaei (3), Toskovici (5), Mihalschi, Crap

„HCM Roman merita locul al patrulea”

Florentin Pera (antrenor principal la HCM Roman): „Echipa noastră a avut o evoluţie bună, în special în prima repriză, când am reuşit să ne asigurăm un avans faţă de partenera de întrecere. Remarc determinarea şi angajamentul fetelor. Nu doar Băbeanu şi Stoleru, principalele marcatoare, au avut randament bun. Toată echipa a lucrat pentru această victorie, deşi au fost şi anumite momente mai slabe de joc. Am controlat meciul şi fetele au găsit soluţiile pentru obținerea unei victorii muncite şi meritate, având în vedere că Slobozia a jucat cu multă ambiţie. Felicit fetele pentru atitudine şi pentru că am realizat, al doilea an consecutiv, obiectivul de performanţă. Ne-am menţinut în topul primelor clasate din Ligă. Este foarte bine că am încheiat sezonul regulat cu lotul valid. Avem, astfel, încredere că ne putem pregăti în linişte şi consistent pentru faza finală a campionatului. Mă bucură că am terminat returul cu o victorie în deplasare, lucru care confirmă evoluţia foarte bună a echipei din ultima perioadă şi care contribuie la moral. Altfel, conform rezultatelor înregistrate pe teren în acest campionat, am fi meritat locul al patrulea, cu condiţia ca meciul dintre Craiova şi Braşov să se încheie cu victoria echipei oaspete”.

Miercuri, 29 aprilie, ora 17: HCM Roman – SCM Craiova, în play-off

Lucian Micu (preşedintele HCM Roman): „A fost o victorie frumoasă, după un joc reuşit. Felicit antrenorii şi jucătoarele pentru mobilizare şi concentrare, pentru felul în care au tratat acest meci care părea uşor. Echipa adversă ne-a pus suficiente probleme, dar a ieşit bine. Sunt bucuros şi că nu au fost accidentări. Urmează o săptămână, aproape, în care să ne pregătim pentru cele mai importante meciuri ale sezonului competiţional. Deocamdată, conform clasamentului actual şi programării, vom juca primul meci din play-off cu SCM Craiova, pe teren propriu, miercuri, 29 aprilie, de la ora 17. Sperăm să obţinem o primă victorie în vederea obiectivului pe care ni l-am propus: să jucăm în cupele europene”.

Ultima etapă a returului: CSM Unirea Slobozia – HCM Roman 25-29 (12-17), HC Zalău – HCM Râmnicu Vâlcea 34-25 (15-12). Partidele Dunărea Brăila – CSM Bucureşti (ora 18), Mureşul Tîrgu Mureş – CSM Cetate Devatrans (ora 18), CSM Ploieşti – Universitatea Neptun Constanţa (ora 17), SCM Craiova – ASC Corona 2010 Braşov (ora 17) şi Universitatea Cluj – HCM Baia Mare (ora 18) s-au disputat după închiderea ediţiei.