HCM Roman a fost eliminată din Cupa României în primul tur

Dunărea Brăila a învins HCM Roman cu 16-13 (8-8), în ultimul meci al optimilor de finală, disputat miercuri.

Miercuri, 21 ianuarie, HCM Roman n-a reuşit să treacă de optimile de finală ale Cupei României la handbal feminin, ediţia 2015, fiind învinsă în deplasare de HC Dunărea Brăila, scor 16-13 (8-8). Partida a fost una echilibrată, gazdele reuşind să se desprindă către finalul partidei, în ultimele zece minute. A fost un meci dârz, fără spectaculozitate şi eficienţă în fazele de atac.

Brăila a deschis scorul, după care Romanul a preluat conducerea, în minutul 5, 1-2. Pe rând, fiecare dintre echipe au avut avantaj minim ulterior: 2-3, 4-3, 5-4, 5-6, 6-7, 7-8. Chinuitoarea ineficacitate, alimentată de lipsa de idei în construirea şi valorificarea fazelor de atac, a scos în prim plan portarii celor două echipe, Dobre şi Tymoshenkova. La pauză se înregistra 8-8. Între timp, Polocoşer parase o aruncare de la 7 metri, la scorul 5-5, în minutul 17. Imediat, Agrigoroaei a scos pentru a treia oară penalty, dar Iuganu a ratat. La scorul 6-5 pentru Roman, antrenorul Florentin Pera a solicitat time-out, exclamând, în perioada de sfăruire: „Suntem peste ele, sunteţi mai bune”. Stoleru şi-a readus echipa în avantaj, 8-7, în minutul 27, când HCM se afla în dublă inferioritate numerică. La ultima fază din prima parte a jocului, s-a dat aruncare pentru Brăila, din afara semicercului de 9 metri. Agrigoroaei a fost sancţionată cu eliminare temporară de două minute, din cauză cauza nerespectării distanţei de trei metri şi HCM a început partea secundă a meciului în inferioritate numerică. Ultimul scor de egalitate s-a înregistrat în minutul 45, 11-11. Atunci, Iuganu a ratat. Pe contraatac, gazdele au făcut 12-11, apoi scorul s-a dus la 15-11. Romanul s-a apropiat la 15-13, dar n-a reuşit să facă mai mult. S-a terminat 16-13.

Dunărea Brăila: Dobre, Stan – Safta, Moldovan (3 goluri), Perianu (5), Horjea (4), Gheorghe (1), Czeczi (3), Irimia, Farcău, Brot, Ganychikina. Antrenor: Alexandrina Soare.

HCM Roman: Tymoshenkova, Polocoşer – Horobeţ (1), Stoleru (1), Agrigoroaei, Băbeanu (2), Mihalschi (1), Iuganu (5), Toskovic (1), Druţu, Chitacu (2), Crap; antrenor: Florentin Pera.

Rezultatele meciurilor din optimile Cupei României: HC Dunărea Brăila – HCM Roman 16-13 (8-8), HCM Râmnicu Vâlcea – CSM Ploieşti 21-18 (9-7), CSM Cetate Deva – Mureşul Târgu Mureş 36-23 (15-11), CSM Unirea Slobozia – CSM Bucureşti 21-26 (9-15), Rapid Bucureşti – SCM Craiova 26-33 (14-16), Universitatea Cluj – Știinţa Bucureşti 33-21 (17-8), Universitatea Neptun Constanţa – HC Zalău 30-19 (16-9), Corona Braşov – HCM Baia Mare 21-25 (5-15).

Meciurile din sferturile de finală sunt programate a se disputa în ziua 25 martie. Se va disputa o singură manşă, eliminatorie, echipele gazdă urmând a fi stabilite cu prilejul tragerii la sorţi.