HCM Roman a câştigat, din nou, în ultima secundă

De această dată, victoria a venit în meciul din etapa a 11-a a Ligii Naţionale feminine de handbal, dintre HCM Roman şi HC Dunărea Brăila, încheiat cu scorul 25-24 (13-13). Golul victoriei a fost înscris în ultima secundă, de Daniela Băbeanu, din aruncare de pe extremă. HCM Roman a făcut schimb de locuri cu Dunărea Brăila, clasându-se acum pe poziţia a cincea.

Și de această dată, în etapa a 11-a a Ligii Naţionale feminine de handbal, norocul a fost de partea echipei HCM Roman, care a câştigat duminică, 2 noiembrie, cu 25-24 (13-13) meciul cu HC Dunărea Brăila, golul victoriei find marcat, în ultima secundă, de Daniela Băbeanu, de pe extrema dreaptă, din unghi mic. În urmă cu două etape, HCM Roman, formaţie pregătită de Florentin Pera şi Viorel Lazăr, învingea HCM Râmnicu Vâlcea, cu 31-30, tot printr-un gol marcat în ultima secundă, dar de Gabriela Mihalschi.

hcm

Partida dintre Roman şi Brăila a fost una extrem de echilibrată, însă în care echipa oaspete a fost mai mult în avantaj, cel mai des la un gol diferenţă. HCM Roman a deschis scorul şi tot ea se afla la conducere, 3-2, în minutul 7. De acolo, Dunărea Brăila a preluat iniţiativa, a fost mai atentă în apărare decât partenera de joc, inclusiv în inferioritate numerică, şi scorul a ajuns la 4-7, în minutul 13. Replica gazdelor nu s-a lăsat aşteptată şi, după cinci minute, se înregistra egalitate la 7. În continuare, echipa brăileană a fost cea care a avut avantaj pe tabela de marcaj, dar nu la mai mult de două goluri: 7-9, 8-10. După ce gazdele au egalat din nou, 10-10, s-a mers cap la cap până la pauză, 13-13. În minutul 30, Florentin Pera a fost sancţionat cu eliminare de două minute pentru proteste. În minutul 40, scorul era 18-18, după care Romanul a preluat conducerea. Echipa oaspete a întors iar scorul, 20-21, fiind pentru ultima oară când a condus. Finalul a fost unul aşteptat, pe muchie de cuţit. Dunărea a egalat la 24, când mai erau 30 de secunde de joc. Un ultim time-out cerut de Pera s-a dovedit a fi cel necesar pentru a stabili strategia pe final. După o combinaţie rapidă pe semicerc, întrucât, oricum, nu mai era timp, mingea a ajuns pe extremă la Daniela Băbeanu şi interul naţionalei a găsit acel spaţiu mic prin care să trimită mingea în plasă, 25-24, în ultima secundă.

HCM Roman: Tymoshenkova, Vişan, Polocoşer – Băbeanu (12 goluri, 9 din aruncări de la 7 metri), Iuganu (3), Horobeţ (2), Agrigoroaei (2), Toskovic (2), Mihalschi (2), Stoleru (1), Chitacu (1), Druţu.

Dunărea Brăila: Dobre, Voicu – Horjea (7), Perianu (6), Moldovan (6, 3 din 7 metri), Irimia (2), Czeczi (2), Farcău (1), Eşanu. Antrenor: Alexandrina Soare. Aruncări de la 7 metri: 10-3 (transformate: 9-3). Eliminări temporare: 4-7. Au arbitrat Marius Pîntea (Cluj) şi Marcel Sas (Oradea). Observator: Viorel Ciucan (Piatra Neamţ).

„Dedicăm victoria regretatului profesor Dan Moisii”

Florentin Pera (antrenor principal la HCM Roman): „A fost un meci de infarct, în care noi am crezut în victorie până în ultima lui clipă, în ciuda faptului că anumite jucătoare nu au evoluat la adevărata lor valoare. Am reuşit să găsim soluţii din mers, să ne completăm şi să obţinem o victorie muncită şi foarte preţioasă. Felicit fetele pentru determinare şi dârzenie şi pentru modul în care s-au mobilizat şi au luptat. Am demonstrat, încă o dată, că formăm o echipă frumoasă, unită şi care poate obţine victoria chiar şi în ultima secundă. Mulţumim domnului primar, conducerii administrative şi, nu în ultimul rând, publicului care a fost, din nou, la înălţime şi a avut încredere în noi. Ne bucură foarte mult acest fapt şi ne ajută enorm în perspectivă. Ne aşteaptă meciuri foarte grele în campionat şi în Cupa României, precum şi în Cupa Cupelor, la mijlocul lunii noiembrie. Dedicăm această victorie domnului profesor Dan Moisii, de la al cărui deces s-a împlinit un an. Sunt sigur că de acolo, din ceruri, a fost alături de noi şi s-a rugat pentru noi. Mulţumim lui Dumnezeu că ne-a dat puterea şi credinţa de a lupta până în ultima secundă”.

Celelalte rezultate ale etapei a 11-a: CSM Cetate Deva – SCM Craiova 21-23 (15-9), Corona Braşov – CSM Unirea Slobozia 33-23 (13-11), CSM Ploieşti – SC Mureşul Târgu Mureş 24-23 (12-11), Universitatea Neptun Constanţa – Universitatea Cluj 33-28 (19-11), HCM Baia Mare – HC Zalău 30-24 (15-10).  HCM Râmnicu Vâlcea – CSM Bucureşti s-a disputat după închiderea ediţiei.