Handbalistele romașcane au obținut un succes mare în fața brăilencelor

Duminică, HCM Roman a învins Dunărea Brăila cu scorul de 25-21 (13-11). Echipa pregătită de Dumitru Muși a demonstrat că locul ocupat acum în clasament este inferior celui pe care-l merită. Apărarea foarte bună, combinațiile în viteză și unitatea echipei au constituit atuurile formației romașcane.

Precedentele trei rezultate ale HCM Roman în fața Dunării Brăila nu erau favorabile echipei romașcane pregătită de Dumitru Muși și Viorel Lazăr, iar poziția din clasament susținea aceeași idee. Însă, căpitanul Carmen Stoleru și-a strâns colegele alături și echipa a făcut duminică, 10 martie, un joc mare în fața uneia dintre candidatele la un loc de cupă europeană, iar rezultatul a fost pe măsură: HCM Roman – Dunărea Brăila 25-21 (13-11).

handbal hcm roman 11031Mica, inimoasa și valoroasa formație romașcană a început meciul în forță, tonul fiind dat de Carmen Stoleru, autoare a primelor două goluri, iar în minutul 5 se înregistra 3-0. Echipa din Roman s-a menținut în prim plan și în minutele care au urmat, reușind să păstreze o diferență de două sau trei goluri, 4-1, 6-4. Brăilencele, cu Alina Horjea cap de afiș, foarte greu de ținut, au izbutit să reducă până la 7-6 (minutul 15), fără a diminua aplombul echipei gazdă, care s-a apărat ca la carte, a reușit să înscrie și două goluri în inferioritate numerică și s-a menținut constant în avantaj: 10-7, 12-9, 13-11 (minutul 30).

Partea secundă a partidei a început tot cu Romanul pe val, care, în minutul 34, a reușit să se distanțeze pentru prima oară la patru goluri, 16-12, grație unui joc combinativ și în viteză pe semicercul de la 9 metri, finalizat ori prin angajări, ori prin aruncări năprasnice de la distanță ale Lucianei Marin. Extremele Horobeț și Genkova au susținut și ele această diferență. În minutul 40, tabela indica un liniștitor și dătător de speranțe 18-14, dar situația s-a schimbat în următoarele cinci minute. Brăilencele au înscris de patru ori consecutiv, dar cel din urmă gol n-a fost validat, pe motiv de pași, astfel că scorul a ajuns 18-17. Atunci a fost momentul psihologic al partidei. Romașcanele s-au trezit din șoc și au revenit puternic, reușind să conducă la o diferență de cinci goluri, 22-17, în minutul 49, susținute frenetic de public. Brăilencele, pregătite de Cristian Preda, au forțat, fără succes, revenirea la un scor mai mic, apărarea romașcană dovedindu-se de netrecut în ultima parte a jocului, astfel că partida s-a încheiat cu 25-21, deși scorul putea fi și mai mare.

handbal hcm roman 11033„Ați jucat extraordinar. Pentru ce ați făcut astăzi, lumea vă respectă”, li s-a adresat Dumitru Muși elevelor sale, imediat după încheierea meciului. Un chiot de bucurie s-a auzit apoi din tabăra romașcană, atunci când antrenorul le-a anunțat că vor avea două zile libere.

HCM Roman: Polocoșer, Enache (adusă de la Centrul Național de Excelență) – Marin (6 goluri – 3 din 7 metri), Garipova (5 – toate din 7 metri), Stoleru (4), Horobeț (3), Genkova (3), Goran (3), Agrigoroaei (1), Pavăl, Gherman, Krumova

Dunărea Brăila: Dobre, Nichita, Voicu – Horjea (11 – 4 din 7 metri), Brot (4 – 1 din 7 metri), Perianu (3), Shutska (2), Moldovan (1), Irimia, Adespii, Crăciun, Eșanu, Agatunovici.

„Pot câștiga cu orice echipă din campionat”

handbal hcm roman 11034Dumitru Muși (antrenor, HCM Roman): „Nimic nu este ușor în viață, dar, dacă faci tot ce-ți stă în putere, învingi. Marin a demonstrat că este o jucătoare completă, la concurență cu o contracandidată la un loc în lotul național. Toate au jucat bine și am decis să le dau o minivacanță. Trebuie apreciat modul în care s-au angajat în joc și soluțiile pe care le-au găsit în anumite faze ale jocului. Se pot bate și pot câștiga cu orice echipă din campionat. După zilele libere, vom relua antrenamentele, iar de vineri vom intra în cantonament, la Vatra Dornei”.

Dan Moisii (director tehnic, HCM Roman): „S-a văzut o apărare bună, iar atacul a mers mai bine decât în jocurile anterioare. Meciul trebuia câștigat pentru a le putea aborda pe următoarele mai relaxat. Avem mai puține puncte decât ne propusesem, dar vom mai face”.

Carmen Stoleru: „Am jucat pe viață și pe moarte. Sperăm să nu mai pierdem niciun meci, dacă o vom ține tot așa”.

Luciana Marin: „Trebuia să învingem și am fost hotărâte. Am făcut un joc bun și este bine că am luat și punctele”.

Gulnara Garipova: „Am jucat toate, una lângă alta, și mergem, în continuare, la victorie”.

Marin și Agrigoroaei, convocate la lotul național

Au mai rămas de disputat cinci runde din această ediție, 2012-2013, a Ligii Naționale, dar, până la următoarea, programată în 4 aprilie, campionatul va fi întrerupt, întrucât loturile naționale A și B vor fi în pregătire și vor susține și meciuri de verificare la Trofeul Carpați. Luciana Marin și Raluca Agrigoroaei au fost convocate la lot de selecționerul Gheorghe Tadici.

Celelalte rezultate ale etapei a 17-a

Toate echipele care au jucat pe teren propriu au învins în această etapă: HCM Baia Mare – HC Zalău 24-17, CSM Ploiești – Corona Brașov 25-23, CSM București – Universitatea Jolidon Cluj 36-32. SCM Craiova – Oltchim Râmnicu Vâlcea se va juca în 27 martie.

1 Oltchim             14      14      0        0        458-322      28
2 Baia Mare        16      12      0        4        433-388      24
3 Cluj                   16      8        2        6        452-451      18
4 Zalău                 15      7        2        6        366-346      16
5 Brăila                15      7        1        7        369-371      15
6 București         16      7        0        9        416-414      14
7 Brașov              15      6        1        8        388-399      13
8  Roman            16      6        1        9        354-375      13