Handbalistele din Deva au întrerupt seria bună a HCM Roman

CSM Cetate Deva – HCM Roman 28-23 (14-7), în etapa a 17-a a Ligii Naţionale feminine de handbal.

HCM Roman nu a mai reuşit să continue în nota cu care şi-a obişnuit suporterii în primele trei etape ale returului, când a avut procentaj maxim de reuşite. Seria victoriilor romaşcane a fost întreruptă de CSM Cetate Deva în meciul disputat duminică seară, 1 februarie 2015, în Sala Sporturilor din Deva.

HCM Roman a început bine partida şi, în minutul 3, conducea cu două goluri. De acolo, situaţia s-a schimbat radical şi formaţia gazdă a preluat iniţiativa, reuşind cinci goluri consecutive, 5-2 în minutul 14. Lipsa de concentrare pe fazele de atac sau contraatac a handbalistelor pregătite de Florentin Pera şi Viorel Lazăr, coroborată cu greşeli neforţate, a dat posibilitatea gazdelor de a intercepta o serie de mingi, după care au urmat replicile pe contraatac finalizate cu goluri. Ca urmare, diferenţa a ajuns la 9-4, în minutul 24, 11-7 în minutul 28, pentru ca finalul primei părţi să găsească CSM Cetate în avantaj de şapte goluri, 14-7, o diferenţă greu de digerat pentru formaţia oaspete.

Și asta n-a fost îndeajuns, pentru că, la reluare, formaţia lui Ani Senocico a mărit ritmul, în faţa unei echipe romaşcane de nerecunoscut, 21-10 în minutul 40. A urmat o perioadă ceva mai bună a romaşcanelor, care au redus din diferenţă, 22-14 în minutul 50, apoi 25-18 (minutul 56). La adăpostul avantajului creat din timp, gazdele au jucat la conservarea rezultatului şi la final s-a înregistrat 28-23, toate golurile echipei gazdă fiind marcate din acţiune.

HCM Roman nu a reuşit să profite de conjunctura favorabilă, de jocul rezultatelor din celelalte meciuri, ratând posibilitatea de a urca pe poziţia a patra.

CSM Cetate Deva: Poenaru, Miskovic – Senocico (2 goluri), Nicu (1), Simion (6), Cartaş (6), Șovar (3), Krnic (5), Din (1), Rusu (1), Malac (3). Antrenor: Ioan Ani Senocico.

HCM Roman: Tymoshenkova, Polocoşer – Horobeţ, Băbeanu (4 goluri, 3 din aruncări de la 7 metri), Stoleru (3), Agrigoroaei (4), Toskovic (2), Iuganu (4), Mihalschi, Druţu (4), Crap, Chitacu (2), Vîlcu.

Rezultate din etapa a 17-a, una care se va încheia luni, 2 februarie: Universitatea Neptun Constanţa – HCM Baia Mare 27-29 (15-15), Universitatea Cluj – HC Dunărea Brăila 25-24 (15-11), ASC Corona 2010 Braşov – SC Mureşul Târgu Mureş 40-17 (20-6), CSM Unirea Slobozia – HC Zalău 23-25 (9-12), CSM Cetate Deva – HCM Roman 28-23 (14-7). SCM Craiova – CSM Bucureşti (luni, 2 februarie, ora 17), CSM Ploieşti – HCM Râmnicu Vâlcea (luni, 2 februarie, ora 18.30).