Handbalistele CSM Roman joacă luni în deplasare la CSM Bistrița

Handbalistele CSM Roman joacă luni în deplasare la CSM Bistrița

Dimensiune text

 

 

Luni, 30 aprilie, echipa de handbal feminin CSM Roman va evolua în deplasare, în cadrul etapei cu numărul 23, pe terenul echipei CSM Bistrița. Partida va fi arbitrată de Adrian Nacu și Adrian Rucoi (Mureș), va începe la ora 16.30 și nu va fi televizată.

CSM Roman a avut doar câteva zile pentru pregătirea partidei de la Bistrița, după frumoasa victorie obținută miercuri, 25 aprilie, pe teren propriu, 19-18, în fața SCM Craiova. De cealaltă parte, CSM Bistrița are forțe proaspete după mai bine de două săptămâni de la partida din runda anterioară, doar 27-27 pe terenul AHCM Slobozia.

În meciul direct din tur, CSM Bistrița s-a impus, oarecum surprinzător, pe terenul romașcancelor, în ultimul meci oficial al anului trecut, cu 27-21 (13-9). În sezonul anterior, primul al echipei din Bistrița în Liga Națională, cele două formații și-au împărțit punctele în cele două meciuri directe. CSM Roman a învins în ultima etapă a turului, cu 35-27, la Roman, iar CSM Bistrița și-a luat revanșa în finalul returului, cu 27-23. Bistrița avea să termine campionatul pe locul al optulea, cu 27 de puncte, cu șapte mai puține decât echipa din Roman.

În cadrul etapei cu numărul 23 a Ligii Naționale de handbal feminin au mai fost programate partidele: HC Zalău – Dunărea Brăila 29-25 (vineri, 27 aprilie), CSM Slatina – Danubius Galați 24-23, Corona Brașov – Rapid București 29-27 (sâmbătă, 28 aprilie), SCM Craiova – Măgura Cisnădie 19-19, HCM Râmnicu Vâlcea – AHCM Slobozia (duminică, 29 aprilie), U Cluj – CSM București (luni, 30 aprilie).

 

Clasament:

 

1CSM București22210169248463
2SCM Craiova23154459250949
3Măgura Cisnădie23153557952548
4HC Zalău23132860156641
5HCM Rm. Vâlcea22131856150840
6CSM Bistrița22123756855939
7CSM Roman221101153854833
8Corona Brașov231101258960633
9Dunărea Brăila23931150954530
10CSM Slatina23621552858420
11U Cluj22621456061820
12Danubius Galați23601744651218
13AHCM Slobozia22521548757917
14Rapid București23401957368012

 

 

 


COMENTARII

WORDPRESS: 0