Articol publicat în data de: joi, 23 Feb 2012

Gură de oxigen pentru HCM Roman în tentativa de evitare a retrogradării

Prin victoria cu scorul de 23-21 obținută în partida cu Universitatea Jolidon Cluj, HCM Roman a făcut un pas deosebit de important în campania deloc ușoară desfășurată pentru păstrarea a locului în Liga Națională feminină de handbal.

Cele două puncte sînt cu atît mai mari cu cît au fost luate într-o partidă cu una dintre echipele cele mai valoroase din țară, pretendentă la un loc pe podium și participantă obișnuită în cupele europene. Mai mult, echipa romașcană, redusă numeric pînă aproape de limită, a strîns rîndurile și s-a regrupat în vremuri în care bugetul de care dispune este mic și foarte greu de completat.

În primul rînd, însă, a fost o victorie a dăruirii acestor fete regrupate și unite în jurul căpitanului Carmen Stoleru, a efortului depus, pînă la atingerea limitelor umane, a autodepășirii. Publicul prezent marți la Sala Sporturilor a văzut pe viu cum o echipă mică, dar inimoasă, poate învinge o alta din care nu lipsesc jucătoare de lot național sau cu pretenții la acest statut, cu un buget net superior, cu un lot numeros, care poate trece ușor peste accidentarea unor jucătoare de bază. Deși aveau în față jucătoare precum Tivadar, Senocico sau Chintoan, nume foarte cunoscute în handbalul românesc și nu numai, Vișan, Gherman și compania au început partida fără nici un fel de trac, cu un singur gînd, să ajungă cît mai des în fața porții adverse și să înscrie cît mai mult.

Așa se face că, în minutul 5, tabela indica un scor, 4-1, greu de anticipat. Tactica pregătită de antrenorii Cornel Bădulescu și Dan Moisii dădea roade încă din start. Și nu a fost doar un foc de paie, deoarece handbalistele romașcane, stăpîne pe joc și pe propriile forțe, au ținut la respect vicecampioana României, mărind constant tempoul, cu rezultate pe măsură pe tabela de marcaj, 12-6 în minutul 42, 13-8 în minutul 45. Consecințele forcingului nu s-au lăsat mult așteptate și, pe fondul unei perioade de relaxare, echipa oaspete a profitat și a înscris de trei ori consecutiv, reducînd diferența la 13-11, la pauză.

Debutul părții secunde a aparținut tot echipei clujene, care a reușit să preia conducerea și să-și arate din ce în ce mai vădit intenția de a pleca învingătoare de la Roman. Vișan, care apărase bine în primele 25 de minute, n-a mai ținut ritmul și a fost înlocuită cu Polocoșer, în minutul 33. Noul portar al HCM s-a încălzit rapid și a început să apere din ce în ce mai bine, dînd încredere liniei din fața sa. Romanul a reușit să întoarcă rezultatul, 17-15, iar partida a continuat sub semnul echilibrului, 18-18 în minutul 45. Vine un moment deosebit de favorabil pentru gazde, două minute în care U Cluj rămîne în patru jucătoare de cîmp. Însă, cele care reușesc să marcheze sînt clujencele, dînd, în același timp, o puternică lovitură psihicului romașcanelor. Acestea își revin din șoc și se ajunge la 21-21, în minutul 59. Gazdele prelungesc atacul cît pot de mult, pentru a nu mai lăsa timp de egalare. Stoleru înscrie, dar mai rămîn 40 de secunde în care posesia este a Clujului, care forțează egalarea. Tivadar scapă singură pe semicerc și trage cu sete. Polocoșer respinge uluitor și, pe contraatacul ce a urmat, Iuganu a închis conturile, 23-21, declanșînd hora bucuriei.

HCM Roman: Vișan, Polocoșer – Stoleru (8), Horobeț (4), Iuganu (4), Agrigoroaei (3), Garipova (2), Gherman (2), Cricleviț, Palamariu, Hamciuc.

U Jolidon Cluj: Petroczi, Muntean – Tivadar (7), Chintoan (7), Vlădineanu (5), Oltean (1), Paraschiv (1), Tetean, }urcaș, Senocico, Dincă. Antrenor: Gheorghe Covaciu.

Carmen Stoleru: „A fost o victorie foarte muncită și sîntem extrem de bucuroase. Am dat tot cît am putut din noi și am cîștigat. Aveam de luat și niște revanșe față de noi și față de public„.

Marinela Gherman: „Pentru mine, partida a avut și o conotație aparte, pentru că am jucat o perioadă la Cluj. Am demonstrat că putem să învingem chiar și în condiții grele. Ne vom pregăti la fel de bine și pentru meciul cu Brașovul. Trebuie să ne respectăm și pe noi și să facem iarăși un meci bun„.

1 Oltchim             14      14      0        0        498-336      28

2 Zalău                16      11       2        3        417-341      24

3 Galați                14      9        1        4        370-335      19

4 Cluj                   14      9        1        4        398-373      19

5 Brăila                13      8        1        4        352-332      17

6 Brașov              16      8        0        8        390-384      15

7 București          14      6        1        7        382-395      13

8 Constanța         14      6        1        7        345-375      13