Articol publicat în data de: vin, 04 Noi 2016

Gheorghe Covaciu, debut cu victorie pe banca tehnică a CSM Roman

CSM Roman U ClujVineri, 4 noiembrie, echipa de handbal feminin CSM Roman a evoluat pe teren propriu, de la ora 16, în compania echipei Universitatea Cluj, echipă rămasă joi fără antrenoarele Carmen Amariei și Luminița Huțupan și condusă la meciul de vineri de directorul tehnic Cosmin Sălăjan.

Aflat la primul său meci pe banca tehnică a echipei romașcane, antrenorul Gheorghe Covaciu a reușit să își conducă elevele spre victorie. O victorie cu emoții, însă. După ce gazdele – lipsite pentru a doua etapă la rând de aportul Jasnei Toskovic, accidentată – conduceau cu 14-11 în minutul 28, meciul părea să se îndrepte spre o victorie facilă. U Cluj egalează până la pauză și preia conducerea la reluare. CSM Roman nu marchează niciun gol până în minutul 40, când clujencele se desprinseseră cu trei goluri, 14-17. Cu căpitanul Carmen Stoleru în formă maximă și cu Victoriya Tymoshenkova extraordinară în poartă în repriza a doua, gazdele își revin și preiau conducerea cu 23-22 în minutul 55. Finalul le găsește pe romașcane concentrate, iar CSM Roman învinge cu 27-25, prima victorie după șapte partide, și depășește U Cluj în clasament, urcând pe locul al nouălea, cu 12 puncte.

Au marcat pentru CSM Roman: C. Stoleru – 9 goluri, Iuganu – 5, Vădineanu – 3, Glibko – 3, Agrigoroaei – 2, Cîlici – 1, Popescu – 1, Chitacu – 1, Tomescu – 1, Rusu – 1.
Pentru U Cluj au punctat: Chintoan – 6, Laslo – 4, Puiu – 4, Dindiligan – 3, Tetean – 3, Boian – 2, Valean – 1, Popa – 1, Vasiliu – 1.

Lasă un comentariu

XHTML: Html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>