Prima paginăSport

George Nanu s-a clasat al doilea la Cupa „Rolly Transcarpat”

Romașcanul George Nanu, sportiv legitimat la Clubul Atletic, a ocupat locul al doilea la turneul de tenis de cîmp de categoria a doua Cupa „Rolly Transcarpat”, competiție organizată de AS Tenis Club Onești și rezervată grupelor de vîrstă 10, 12 și 14 ani, masculin și feminin.

George, care a împlinit 12 ani în 2012, a evoluat la grupa 14 ani pe tabloul, incomplet, de 16 jucători, fiind cotat ca favorit numărul 2 la cîștigarea turneului. După un prim tur liber, Nanu l-a învins în sferturile de finală pe Codruț Condrat (TC Comănești), cu 6-0, 6-1, calificîndu-se astfel pe tabloul final, sistem șah, de patru jucători. În această fază a reușit două victorii, 6-1, 6-4 cu Matei Rusu (Tenis Star Piatra Neamț), favoritul principal, respectiv 6-7, 6-4, 6-2 cu Radu Mistreanu (Tema Onești). A fost învins, în disputa pentru locul I, de Roberto Sorodoc (ASTC Onești), 0-6, 2-6.