Fotbaliștii CSM Roman, învinși în deplasare la Sporting Liești

Home

În acest sfârșit de săptămână s-au disputat meciurile etapei cu numărul 20 a Ligii a 3-a de fotbal, seria I. În cadrul acestei etape, echipa CSM Roman a evoluat în deplasare, sâmbătă, 31 martie, de la ora 15, pe terenul echipei gălățene Sporting Liești.

Deși au evoluat cu un jucător mai puțin în cea mai mare parte a partidei, după eliminarea lui Dănăilă, în minutul 16, gazdele au obținut victoria, cu scorul de 2-1, după golurile înscrise de Daniel Munchiu (minutul 13) și Cătălin Constantinescu (min. 23), în timp ce pentru romașcani a redus din diferență Iosif Netbai (min. 55). În urma acestei înfrângeri, CSM Roman coboară două locuri în clasament, până pe poziția a cincea, fiind depășită de SC Oțelul Galați și de adversara sa de sâmbătă.

În cadrul acestei etape, în seria I a Ligii a 3-a s-au mai înregistrat rezultatele: AFC Odorheiu Secuiesc – Bucovina Rădăuţi 1-0, Suporter Club Oţelul Galaţi – Sănătatea Darabani 3-0, AFC Hărman – CSM Paşcani 0-1, Olimpic Cetate Râşnov – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 2-2, Metalosport Galaţi – CSM Focşani 0-3 (Metalosport a fost exclusă din campionat în timpul returului şi pierde la „masa verde” meciurile din această a doua parte a sezonului), Aerostar Bacău – Avântul Valea Mărului 3-0 (Avântul s-a retras în pauza de iarnă şi va pierde toate meciurile returului la „masa verde”). KSE Târgu Secuiesc a stat.

Marți, 3 aprilie, echipa din Roman va disputa partida restanță din etapa a 19-a – amânată din cauza condițiilor meteo – pe teren propriu, cu ACS Olimpic Cetate Râşnov. În etapa cu numărul 21, la finalul săptămânii viitoare, CSM Roman are pauză.

15 Metalosport Galaţi 18 0 0 18 2-127 -12
    • AFC Metalosport Galaţi a fost sancţionată cu 12 puncte penalizare prin deciziile Comisiei de Disciplină şi Etică din 17.01.2018, 31.01.2018, 14.02.2018, 7.03.2018 şi 21.03.2018. AFC Metalosport Galaţi a fost sancţionată cu excluderea din toate competiţiile organizate sub egida Federaţiei Române de Fotbal, ca urmare a neachitării obligațiilor financiare în termenul regulamentar față de un creditor, prin decizia Comisiei de Disciplină şi Etică din 21.03.2018. Ca urmare a retragerii din competiţie, Avântul Valea Mărului a fost sancţionată cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF Galaţi prin decizia Comisiei de Disciplină şi Etică din 28.02.2018.