Florentin Pera: „Felicit fetele pentru angajament şi atitudinea de care au dat dovadă”

HCM Roman a obţinut sâmbătă, 12 septembrie, prima victorie în deplasare din acest sezon, 30-28 cu Universitatea Cluj.

Sâmbătă, 12 septembrie, echipa de handbal feminin HCM Roman a înregistrat o importantă victorie pe terenul Universităţii Cluj, scor 30-28, prima în deplasare din acest sezon, într-o partidă contând pentru etapa a patra a Ligii Naţionale de handbal feminin.

Jucătoarele romaşcane antrenate de Florentin Pera şi Viorel Lazăr au făcut un joc exact şi au condus de la început, intrând la vestiare la pauză cu un consistent avantaj de patru goluri, 18-14. Diferenţa s-a mărit la şase goluri pe parcursul celei de-a doua reprize. Chiar dacă Universitatea a încercat să revină pe final, apropiindu-se până la un gol, 27-26, HCM Roman şi-a adjudecat cele trei puncte, învingând cu 30-28

Florentin Pera, antrenorul principal al HCM Roman

Florentin Pera, antrenorul principal al HCM Roman

„Am reuşit o prestaţie foarte bună la Cluj, am controlat jocul pe toată durata partidei. În special în prima repriză am jucat exact în faza de atac, am gestionat foarte bine fiecare acţiune şi asta a făcut să putem intra cu un avantaj de patru goluri la pauză. În repriza a doua, am mărit avantajul la şase goluri, ceea ce ne-a dat posibilitatea să gestionăm mai liniştit finalul de joc. Totuşi, nu a fost chiar aşa, pentru că echipa din Cluj nu a cedat nicio secundă, a luptat pentru fiecare minge şi asta a făcut ca jocul să fie oarecum mai echilibrat pe final, dar nu s-a pus problema învingătoarei, având în vedere că aveam, totuşi, un avantaj liniştitor. Ne bucurăm că am obţinut trei puncte la Cluj – acolo unde, de exemplu, Corona Braşov a pierdut -, mai ales că Universitatea avea un moral bun după două victorii consecutive. Felicit fetele pentru angajament şi atitudinea de care au dat dovadă. Toate jucătoarele s-au încadrat în disciplina tactică şi jocul bun pe care l-au făcut la Cluj ne dă încredere pentru următoarele meciuri”, a afirmat Florentin Pera, antrenorul principal al HCM Roman.

Partida a fost arbitrată de Adrian Georgescu şi Mihai Moldoveanu, din Constanţa

Au marcat pentru HCM Roman: Toskovic – 10, Glibko – 8, Ivan – 4, Iuganu – 3, Stoleru – 3, Dincu – 2.

Pentru Universitatea Cluj au punctat: Chintoan – 7, Laslo – 7, Biriş – 5, Popa – 4, Paraschiv – 3, Ivan – 2.

În cadrul etapei a patra a Ligii Naţionale de handbal feminin au mai fost programate partidele:

– HCM Baia Mare – Rapid Bucureşti 36-25 (16-13)

– SCM Craiova – Corona Braşov 27-33 (15-20)

– Unirea Slobozia – HC Zalău 24-26 (14-15)

– CSM Bucureşti – Dunărea Brăila 28-20 (11-9)

– Măgura Cisnădie – Alba Sebeş 23-22 (12-10)

– CSM Ploieşti – HCM Râmnicu Vâlcea – se dispută luni, 14 septembrie.

Etapa viitoare, vineri, 18 septembrie, HCM Roman întâlneşte pe teren propriu SCM Craiova.

Clasament

1HCM Baia Mare44001479712
2CSM Bucureşti44001358912
3Corona Braşov43011131069
4HC Zalău43011111079
5CSM Ploieşti3201101846
6HCM Roman42021061016
7Unirea Slobozia42021031016
8Dunărea Brăila42021061086
9Universitatea Cluj42021041146
10HCM Rm. Vâlcea310278833
11SCM Craiova41031111223
12Măgura Cisnădie4103981183
13Alba Sebeş4004871200
14Rapid Bucureşti4004971470

COMENTARII

WORDPRESS: 0