Etapă nebună în Liga a treia

SCM Petrotub Roman a învins, în sfîrșit. Lidera, Rapid Suceava, a pierdut pe teren propriu cu antepenultima clasată. Bacăul a fost pe locul I pînă în minutul 89.

Cea mai agitată etapă din campionatul Ligii a treia de fotbal, seria I, a fost, fără îndoială, cea cu numărul 29, de vineri, 25 mai. După cinci înfrîngeri consecutive, SCM Petrotub Roman a învins, în sfîrșit, 3-1 (2-1) cu FCM Dorohoi. Bomba sezonului a explodat la Suceava, acolo unde lidera, Rapid CFR, a fost învinsă de Politehnica Galați, 1-2. Pe de altă parte, Sport Club Bacău putea urca pe locul I și, totodată, să ia prima opțiune la promovare, dacă n-ar fi fost egalată în minutul 89 al partidei de la Piatra Neamț cu Ceahlăul II.

La Roman, SCM Petrotub a jucat ceva mai aproape de valoarea sa în meciul cu FCM Dorohoi, după o serie de cinci meciuri pierdute, în ultimul meci al sezonului pe teren propriu. Fotbaliștii pregătiți de Ovidiu Marc și Iosif Susanu nu au avut o prestație strălucită, dar au controlat jocul, creîndu-și cîteva ocazii bune de a marca, din care au fructificat trei. În chiar minutul 2, Harbuzaru a executat bine o lovitură liberă de la distanță, însă Ghidarcia, complet demarcat și nestînjenit, a trimis cu capul pe lîngă poartă. Cinci minute mai tîrziu, Vlaicu s-a trezit în poziție bună la marginea careului, dar a șutat slab. Scorul avea să fie deschis de Chirilă, în minutul 17, cînd a șutat plasat, la colțul lung, din interiorul careului, după o pasă foarte bună a lui Harbuzaru, de pe partea stîngă. Jocul s-a domolit timp de un sfert de oră, în care nu s-a mai consemnat nimic notabil, cu excepția unui fault al lui Marin, soldat cu cartonaș galben și lovitură liberă de la 17 metri, central. Boroștean a șutat fără speranțe pentru Ciuclea, min. 32, aducînd egalarea, 1-1. Doar un minut a persistat scorul de egalitate, întrucît, la o centrare precisă a lui Harbuzaru, de această dată de pe dreapta, același Chirilă a reluat cu capul și mingea a intrat în plasă după ce a lovit transversala, 2-1. În minutul 49, aflat la trei metri de linia porții, Harbuzaru a alunecat pe minge, irosind ocazia ivită. Oaspeții ies periculos la atac și Porfireanu ratează egalarea, din cîțiva metri, mingea trimisă de el cu capul fiind respinsă în corner de Ciuclea, în minutul 53. Apoi, în minutul 60, Alexandru trage în portar de la doi metri și, la faza următoare, Vulpe preia frumos din alergare, dar încheie cu un șut pe lîngă poartă. O altă ocazie uriașă este ratată de Harbuzaru, care, în minutul 68, după ce a driblat și portarul, a șutat în bară de la trei metri! Trei minute mai tîrziu, arbitrul acordă penalty la un henț în careul oaspeților și Harbuzaru transformă: 3-1. Din același minut, oaspeții au jucat în zece, după eliminarea lui Halip.

Ultima oportunitate de a înscrie este irosită de Pavăl, în minutul 88, șut în portar din postură de unul la unul cu acesta.

SCM Petrotub: Ciuclea – Vlaicu, Marin, Ghidarcia, Ciobanu – }apu, Sărițanu, Petrila, Chrilă – Alexandru, Harbuzaru. Au mai jucat: Vulpe, Ciocoiu, Talpalariu.

FCM Dorohoi: Rohețki – Cososchi, Luca, Orășanu, Porfireanu – Bordeianu, Sandu, Pavăl, Boroștean – Halip, Maxim. Au mai jucat Vătavu, Ștefan și Vrabie.

În ultima etapă a campionatului, de vineri 1 iunie, cele mai tari meciuri vor fi la Bacău (Sport Club – SCM Petrotub) și Pașcani (CSM – Rapid Suceava). Speranțele celor din Bacău se leagă de o victorie cu SCM Petrotub și de un rezultat de egalitate la Pașcani. Rapid Suceava promovează dacă învinge.

Rezultatele etapei a 29-a: SCM Petrotub Roman – FCM Dorohoi 3-1, Oțelul II Galați – CSM Pașcani 3-1, Ceahlăul II Piatra Neamț – Sport Club Bacău 2-2, Aerostar Bacău – Sporting Suceava 2-0, CSM Focșani – CS Panciu 2-0, ABC Stoicescu – Cetatea Tîrgu Neamț 2-1, Rapid Suceava – Politehnica Galați 1-2. CSM Rîmnicu Sărat a stat.

1 Rapid Sv           27      18      6        4        57-20          60
2 SC Bacău          27      18      5        4        49-15          59
3 Roman              27      14      7        6        50-25          49
4 Sporting           28      13      6        9        42-35          45
5 Rm. Sărat         27      13      5        9        41-28          44
6 Panciu                27      11      8        8        30-23          41
7 Aerostar            27      12      4       11      29-26          40
8 Oțelul II             27      11      6       10      47-43          39