Echipa de handbal CSM Roman are un nou antrenor

Echipa de handbal CSM Roman are un nou antrenor

 

 

Începând de marți, 18 septembrie, conducerea băncii tehnice a echipei de handbal feminin CSM Roman a fost preluată de un nou antrenor, după ce clubul romașcan s-a despărțit, săptămâna trecută, de tehnicianul Cornel Bădulescu. Astfel, de astăzi, echipa va fi condusă de antrenorul principal Dragoș Dobrescu.

Conform unui comunicat al CSM Roman, ca jucător profesionist de handbal Dragoș Dobrescu a făcut parte din lotul echipei Politehnica Timișoara (1987-1992) și a fost campion al României cu aceasta în 1991. În perioada 1992-1995, a activat la Steaua București, a obținut titlul de campion al României cu aceasta, în 1993, și a jucat în Cupa Campionilor contra Teka Santander (1993). A făcut parte din loturile unor echipe din străinătate: Academico Club Braga (Portugalia) între 1995 și 1997, SC Selestat (Franța) între 1997 și 2002, ASL Robertsau (Franța), între 2002 și 2005. În întreaga carieră de jucător profesionist de handbal, a participat la 50 de meciuri ale echipei naționale a României.

Ca antrenor de handbal, Dragoș Dobrescu a obținut, în 1999, diploma de antrenor calificat, iar debutul în această carieră l-a avut ca antrenor/jucător la Boucle de Seine de Handball Normandie (Franța), între 2004 și 2005. Între 2007 și 2009, a fost antrenor al Lotului Național de Juniori al României și antrenor al Centrului Național Olimpic Sighișoara. Din 2010, a coordonat conducerea tehnică a următoarelor echipe: CSM București (2010-2011), CSM Ploiești (2012-2015), ASC Corona Brașov Handbal Feminin (2016-2018).

„Considerăm că domnul profesor Dragoș Dobrescu reprezintă alegerea potrivită pentru revigorarea noului lot și îmbunătățirea jocului echipei CSM Roman în această ediție de campionat. Reamintim fanilor handbalului și ai iubitorilor sportului romașcan că CSM Roman va întâlni pe teren propriu la Sala Sporturilor pe CS Minaur Baia Mare,  joi, 20 septembrie, ora 17.00”, precizează reprezentanții CSM Roman.

Clubul romașcan a întrerupt, pe cale amiabilă, colaborarea cu antrenorul Cornel Bădulescu, la începutul săptămânii trecute, după doar două etape de la debutul campionatului. În primele două etape, echipa înregistrase două înfrângeri, 25-30 în deplasare la Gloria Bistrița și 18-19 pe teren propriu cu nou-promovata Goria Buzău. După înfrângerea din etapa a treia de la SCM Craiova, 24-32, meci la care echipa a fost condusă de secundul Viorel Lazăr, CSM Roman ocupă ultimul loc al clasamentului.

Antrenorii echipei din Roman după promovarea în prima ligă:

 

aug 2004 – nov 2004Ioan Holban
nov 2004 – oct 2007Liviu Paraschiv
oct 2007 – nov 2007Ioan Gerhardt
nov 2007 – nov 2008Alexandrina Soare
nov 2008 – ian 2013Cornel Bădulescu
ian 2013 – iun 2013Dumitru Muși
iun 2013 – mai 2016Florentin Pera
mai 2016 – oct 2016Andon Boskovski
oct 2016 – mar 2017Gheorghe Covaciu
mar 2017 – iun 2017Viorel Lazăr
iun 2017 – ian 2018Constantin Ștefan
ian 2018 – iun 2018Dumitru Muși
iun 2018 – sep 2018Cornel Bădulescu
11 sep 2018 – 18 sep 2018Viorel Lazăr
18 sep 2018 –Dragoș Dobrescu

 

 


COMENTARII

WORDPRESS: 0