Articol publicat în data de: lun, 20 Feb 2012

Din nou, înfrîngere la scor a HCM Roman

HCM Roman a suferit, sîmbătă, o nouă înfrîngere la scor în campionatul Ligii Naționale feminine de handbal, 21-30 (10-14), în partida cu CSM București din deplasare, în etapa a 16-a.

În pofida unui lot subțire, cu doar 12 jucătoare trecute pe foaia de joc, HCM Roman a început curajos partida, cu o echipă gazdă aflată în formă și cu rezultate bune și foarte bune de la reluarea campionatului, în ianuarie. Astfel, în minutul 23 al jocului se înregistra un scor de egalitate, 9-9, care, însă, avea să fie și ultimul pînă la final. Pînă la pauză, echipa bucureșteană a reușit să înscrie de cinci ori, în vreme ce elevele antrenorilor Corneliu Bădulescu și Dan Moisii au marcat doar o dată. Pînă la jumătatea părții secunde a jocului, diferența s-a păstrat, însă, din minutul 46, HCM Roman a beneficiat un timp de superioritate numerică și a reușit să se apropie de partenera de întrecere, 19-22. De acolo, HCM Roman n-a mai reușit aproape nimic. Ratările s-au ținut lanț și ocupanta locului al treilea în sezonul precedent a marcat continuu și a învins detașat. HCM Roman a înregistrat, astfel, o nouă înfrîngere severă, care i-a deteriorat serios golaverajul, la acest capitol doar două echipe aflîndu-se în situații mai grele.

CSM București: Iordache, Gureșoaie, Arghir – Cruceanu (7 goluri), Geană (5), Strat (3), Avădanii (3), Pavăl (3), Mihalschi (2), Dobrin (2), Anghelina (2), Popa (2), Catrinoi (1); antrenor: Vasile Mărgulescu.

HCM Roman: Vișan, Polocoșer – Garipova (6), Stoleru (4), Horobeț (3), Agrigoroaei (3), Gherman (2), Cricleviț (1), Iuganu (1), Hamciuc (1).

Eliminări: 6-2. Aruncări de la 7 metri: 7 (transformate, 3) – 5 (transformate, 2).

Marți, 21 februarie, de la ora 17, HCM Roman va întîlni Universitatea Jolidon Cluj, pe teren propriu, în meci restanță din etapa a 15-a.

Surpriză mare la Zalău și sancțiuni

După ce, în urmă cu trei etape, HC Zalău pierdea, 24-25, pe teren propriu cu Dunărea Brăila, echipa lui Gheorghe Tadici a mai înregistrat o contraperformanță, rezultat de egalitate pe teren propriu cu CSM Ploiești, echipă pe care HCM Roman o învinsese, în deplasare. Mai mult, tot săptămîna trecută, tehnicianul formației sălăjene a fost sancționat de Comisia de Disciplină a Federației Române de Handbal, cu patru etape de suspendare și o penalizare de 1.000 de lei. Măsurile au fost dictate ca urmare a analizării evenimentelor de la partida Zalău – Brăila. Într-un alt meci din etapa a 16-a, CSM Bacău nu a reușit să profite de conjunctura favorabilă și a pierdut pe teren propriu cu Universitatea Constanța. Cu două zile înainte de meci, Federația anunțase că partida Corona Brașov – CSM Bacău, din etapa a noua, încheiată cu scorul 34-25 în favoarea gazdelor, a fost omologată cu scorul 0-10, întrucît formația brașoveană a avut pe foaia de joc mai multe junioare decît prevede regulamentul. Corona a fost și penalizată cu un punct.

Rezultatele etapei a 16-a: SCM Craiova – HCM Baia Mare 21-24, HC Zalău – CSM Ploiești 22-22, CSM 2010 Bacău – Universitatea Neptun Constanța 23-24, Corona Brașov – Oțelul Galați 30-26. Partidele Dunărea Brăila – CSM Cetate Devatrans și Universitatea Jolidon Cluj – Oltchim Rîmnicu Vîlcea au fost amînate.

1 Oltchim             14      14      0        0        498-336      28

2 Zalău                 16      11      2        3        417-341      24

3 Galați                14      9        1        4        370-335      19

4 Cluj                   13      9        1        3        377-350      19

5 Brăila                13      8        1        4        352-332      17

6 Brașov              16      8        0        8        390-384      15

7 București           14      6        1        7        382-395      13

8 Constanța          14      6        1        7        345-375      13