Articol publicat în data de: sâm, 14 Oct 2017

Cupa EHF: CSM Roman pierde în Ungaria și are șansa a doua la calificare

Sâmbătă, 14 octombrie, echipa de handbal feminin CSM Roman a evoluat în prima manșă a turului al doilea al Cupei EHF, în deplasare, întâlnind echipa ungară DKKA Dunaujvaros, meci disputat de la ora 17, ora României.

Romașcancele au început timorat jocul în fața fostei câștigătoare a Ligii Campionilor și a Cupei EHF și erau conduse cu 10-5 în minutul 15. CSM Roman găsește forța să revină, întoarce jocul și intră la pauză în avantaj, 15-14, ba, chiar, mărește diferența la începutul celei de-a doua reprize, 19-17 pentru CSM Roman în minutul 38. Puternica echipă ungară are mai multe resurse în final, pe care îl domină autoritar. DKKA egalează la 19, în minutul 42 și, pe fondul căderii romașcancelor, își mărește treptat avantajul până spre final, încheind cu o diferență de șapte goluri, 31-24.

Au marcat pentru CSM Roman: Boljevic – 6 goluri, Popa – 6, Ana Maria Simion – 6, Iovănescu – 3, Stoleru – 1, Stănciulescu – 1, De Soussa – 1. Pentru DKKA Dunaujvaros au punctat: Micijevic – 10, Kazai – 5 , Szekerczes – 4, Klujber – 3, Szalai – 3, Kovács – 2, Nick – 2, Dombi – 1, Monori – 1.

Lovituri de la 7 metri: 5 pentru CSM Roman, 4 transformate; 3 pentru DKKA Dunaujvaros, 1 transformată. Eliminări de 2 minute: 2 pentru CSM Roman, 4 pentru DKKA Dunaujvaros.

Partida retur va avea loc duminica viitoare, 22 octombrie, la Roman, de la ora 11.

Știrea are 3 comentarii
Lasă un comentariu mai jos
  1. Prima repriza bu a, au abut benzine. Duma pauza obosite fara reserve de aceeasi valoare e grew cu unguroaicele, tinere si bone fizic. Altadata, pacat conduci la pauza, mici retusuri se poate.