CSM Roman, victorie „cu sufletul” împotriva AHCM Slobozia

Echipa de handbal feminin CSM Roman a evoluat sâmbătă, 24 februarie, pe teren propriu, de la ora 11, împotriva AHCM Slobozia, locul 11 în clasament, într-o partidă contând pentru etapa a 17-a a Ligii Naționale de handbal.

Începutul de meci a găsit două compartimente de atac precipitate, astfel că portarii au fost cei care au ieșit la rampă, cu câte două lovituri de la 7 metri parate pentru fiecare echipă, care alternează la conducere. Slobozia conduce pentru ultima dată până la 6-7, în minutul 23, după care CSM Roman înclină balanța în favoarea sa și intră în avantaj la pauză, 10-9.

La începutul celei de-a doua părți a meciului, gazdele nu se pot desprinde decisiv, iar AHCM Slobozia egalează la 15, min. 45. Deși primește două eliminări de 2 minute, Romanul joacă bine în inferioritate numerică și punctează pentru 18-15, min. 49. Slobozia nu se lasă, revine, însă ratează șansa egalării, la scorul de 19-18 în favoarea Romanului, min. 54. Fazele finalului de meci aparțin Anei Maria Popa și căpitanului Carmen Stoleru, iar CSM Roman domină autoritar ultimele minute, punctând încă de patru ori, pentru 23-18, într-un meci mult mai echilibrat decât o arată scorul final.

Au marcat pentru CSM Roman: Popa – 6 goluri, De Sousa – 6, Stoleru – 3, Ana Maria Simion – 3 (2 din lovituri de la 7 metri), Boljevic – 2, Iovănescu – 2, Vartic – 1. Au punctat pentru AHCM Slobozia: Enescu – 6 (toate din lovituri de la 7 metri), Jlezi – 6, Dăscălete – 3, Georgescu – 2, Burlachenko – 1. Lovituri de la 7 metri: 5 pentru CSM Roman, 2 transformate; 9 pentru AHCM Slobozia, 6 transformate. Eliminări de 2 minute: 3 pentru CSM Roman, 1 pentru AHCM Slobozia.

„S-a adunat oboseala, dar fetele și-au dorit atât de mult victoria – pentru că meciul a fost câștigat cu sufletul, nu cu capul – , iar eu zic că merită toate felicitările. Slobozia a fost într-o situație deloc plăcută în clasament și se agață de orice șansă. Până la urmă am câștigat, suntem bucuroși, trebuie să ne recuperăm, pentru că vin două deplasări extraordinar de grele, cu Brăila și Cisnădie, și încercăm să facem tot ceea ce depinde de noi ca să o luăm spre «în sus»”, a afirmat la final de meci antrenorul CSM Roman, Dumitru Muși.

În cadrul etapei a 17-a a Ligii Naționale de handbal feminin au mai fost programate partidele: Rapid București – CSM București 27-30 (18 februarie), HCM Râmnicu Vâlcea – Dunărea Brăila, Măgura Cisnădie – Danubius Galați (sâmbătă, 24 februarie), Corona Brașov – HC Zalău, CSM Bistrița – CSM Slatina, SCM Craiova – U Cluj (duminică, 25 februarie).

CSM Roman urcă provizoriu două poziții în clasament, până pe locul al șaptelea, înainte de meciurile Dunării Brăila și Coronei Brașov. Urmează o săptămână grea pentru handbalistele romașcane antrenate de Dumitru Muși, cu două deplasări, miercuri, 28 februarie, la Dunărea Brăila, și duminică, 4 martie, la Măgura Cisnădie.