Articol publicat în data de: mie, 19 Apr 2017

CSM Roman va întâlni Minaur Baia Mare în Cupa României la handbal feminin

Miercuri, 19 aprilie, la sediul Federației Române de Handbal a avut loc tragerea la sorți a meciurilor din cadrul optimilor de finală ale Cupei României la handbal feminin. Sorții au decis că adversara CSM Roman va fi Minaur Baia Mare, echipă clasată în acest moment pe locul al doilea al Seriei B a Diviziei A.

Disputa din optimi se va decide în manșă unică, în Sala Sporturilor „Lascăr Pană” din Baia Mare, joi, 4 mai. În caz de egalitate la finalul celor 60 de minute se vor executa direct lovituri de departajare de la 7 metri. Sunt șanse mari ca partida să fie televizată, având în vedere că, tot pe 4 mai, în Sala Sporturilor „Lascăr Pană” din Baia Mare, de la ora 20, se va disputa partida dintre selecționatele de handbal masculin ale României și Serbiei, contând pentru preliminariile Campionatului European de handbal din 2018.

Celelalte partide ale optimilor Cupei României la handbal feminin (manșă unică pe terenul primei echipe): CSM București – U Cluj, Corona Brașov – CSM Bistrița, Dunărea Brăila – Măgura Cisnădie, HC Zalău – SCM Craiova, Rapid București – Danubius Galați. HCM Râmnicu Vâlcea și Unirea Slobozia sunt calificate direct în sferturi.

Până la meciul din optimile cupei, CSM Roman mai are de disputat ultimele două partide din campionat, acasă cu Măgura Cisnădie (duminică, 23 aprilie) și în deplasare la CSM Bistrița (în jurul datei de 30 aprilie).

Sferturile de finală ale Cupei României la handbal feminin sunt programate pe 11 mai, iar turneul semifinal de tip Final Four va avea loc pe 19 și 20 mai, la Ploiești.

În 2014 și 2016, echipa din Roman a ajuns până în finala Cupei României, fiind învinsă de campioanele HCM Baia Mare (21-23, pe 27 aprilie 2014), respectiv CSM București (24-32, pe 21 mai 2016).

Lasă un comentariu

XHTML: Html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>