CSM Roman urcă pe locul al patrulea după prima victorie din 2017

cisnadie 2Echipa de handbal feminin CSM Roman a disputat miercuri, 11 ianuarie, de la ora 15, în deplasare, partida din cadrul etapei a 12-a a Ligii Naționale de handbal, împotriva Măgurei Cisnădie.

Prima repriză a fost la discreția oaspetelor, CSM Roman conducând cu un aparent confortabil avantaj de opt goluri, 16-8, la finalul primelor 30 de minute. Măgura revine în primele minute ale celei de-a doua reprize și înscrie de nu mai puțin de șapte ori, față de un singur gol al romașcancelor. CSM Roman nu ratează, însă, victoria, pe final, câștigând la limită, 24-23. Echipa din Roman obține prima victorie din 2017 și a doua în deplasare în acest sezon, urcând pe locul al patrulea al clasamentului.

„A fost destul de greu. La pauză a avut loc un «scurt circuit» care se pare că ne-a afectat și din acest motiv am început repriza a doua foarte rău. Am avut acțiuni de unu la unu cu portarul ratate, am ratat și nu mai puțin de cinci lovituri de la 7 metri în această partidă, având emoții pe final. Am jucat practic contra noastră în repriza a doua”, a afirmat antrenorul principal al CSM Roman, Gheorghe Covaciu.

Clasată pe locul al șaptelea înainta acestui meci, CSM Roman urcă pe poziția a patra a clasamentului Ligii Naționale, cu 18 puncte. CSM Roman va întâlni CSM Bistrița, pe teren propriu, în ultima etapă a turului, duminică, 15 ianuarie, de la ora 11.

În cadrul etapei a 12-a a Ligii Naționale de handbal feminin au mai fost programate partidele: Corona Brașov - U Cluj 28-32 (vineri, 6 ianuarie), CSM Bistrița - HC Zalău 27-28 (duminică, 8 ianuarie), HCM Râmnicu Vâlcea - Dunărea Brăila 25 - 19, Unirea Slobozia - Danubius Galați 25 - 21 (marți, 10 ianuarie). Meciul Cetate Deva - SCM Craiova nu s-a mai disputat, clubul din Deva anunțând că nu se poate prezenta pe teren și, cel mai probabil, se va retrage din campionat. CSM București a avut pauză în programul acestei etapei, însă a jucat în devans, marți, 10 ianuarie, acasă, împotriva Coronei Brașov, scor 34-25, meciul din cadrul etapei a 13-a.