Articol publicat în data de: mie, 11 Ian 2017



CSM Roman urcă pe locul al patrulea după prima victorie din 2017

 

cisnadie 2Echipa de handbal feminin CSM Roman a disputat miercuri, 11 ianuarie, de la ora 15, în deplasare, partida din cadrul etapei a 12-a a Ligii Naționale de handbal, împotriva Măgurei Cisnădie.

Prima repriză a fost la discreția oaspetelor, CSM Roman conducând cu un aparent confortabil avantaj de opt goluri, 16-8, la finalul primelor 30 de minute. Măgura revine în primele minute ale celei de-a doua reprize și înscrie de nu mai puțin de șapte ori, față de un singur gol al romașcancelor. CSM Roman nu ratează, însă, victoria, pe final, câștigând la limită, 24-23. Echipa din Roman obține prima victorie din 2017 și a doua în deplasare în acest sezon, urcând pe locul al patrulea al clasamentului.

„A fost destul de greu. La pauză a avut loc un «scurt circuit» care se pare că ne-a afectat și din acest motiv am început repriza a doua foarte rău. Am avut acțiuni de unu la unu cu portarul ratate, am ratat și nu mai puțin de cinci lovituri de la 7 metri în această partidă, având emoții pe final. Am jucat practic contra noastră în repriza a doua”, a afirmat antrenorul principal al CSM Roman, Gheorghe Covaciu.

Clasată pe locul al șaptelea înainta acestui meci, CSM Roman urcă pe poziția a patra a clasamentului Ligii Naționale, cu 18 puncte. CSM Roman va întâlni CSM Bistrița, pe teren propriu, în ultima etapă a turului, duminică, 15 ianuarie, de la ora 11.

În cadrul etapei a 12-a a Ligii Naționale de handbal feminin au mai fost programate partidele: Corona Brașov – U Cluj 28-32 (vineri, 6 ianuarie), CSM Bistrița – HC Zalău 27-28 (duminică, 8 ianuarie), HCM Râmnicu Vâlcea – Dunărea Brăila 25 – 19, Unirea Slobozia – Danubius Galați 25 – 21 (marți, 10 ianuarie). Meciul Cetate Deva – SCM Craiova nu s-a mai disputat, clubul din Deva anunțând că nu se poate prezenta pe teren și, cel mai probabil, se va retrage din campionat. CSM București a avut pauză în programul acestei etapei, însă a jucat în devans, marți, 10 ianuarie, acasă, împotriva Coronei Brașov, scor 34-25, meciul din cadrul etapei a 13-a.

Clasament:

1CSM București12110137125333
2Dunărea Brăila1181228227025
3HC Zalău1171327426222
4CSM Roman1153327925218
5SCM Craiova1052326024617
6HCM Rm. Vâlcea1151526827316
7Corona Brașov1251630831416
8CSM Bistrița1150630530515
9U Cluj1142528527314
10Măgura Cisnădie1141626028613
11Danubius Galați1240824327511*
12Unirea Slobozia112272773058
13Cetate Devatrans1000102163140

* – echipă penalizată cu un punct pentru folosirea unei jucătoare în stare de suspendare

 

 

 

Lasă un comentariu

XHTML: Html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Site-ul www.ziarulderoman.ro utilizează cookies. Dacă doriți mai multe informații privind cookies, accesați link-ul Mai multe informații despre cookies!

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close