CSM Roman urcă în clasament după victoria împotriva Rapidului

Sâmbătă, 10 martie, echipa de handbal feminin CSM Roman a întâlnit, pe teren propriu, formația Rapid București, într-o partidă contând pentru etapa a 20-a a Ligii Naționale, disputată de la ora 11.

Cu dorința de revanșă după înfrângerea surprinzătoare din tur de pe terenul Rapidului – acum, ultima clasată, – CSM Roman nu a avut sâmbătă o partidă deloc simplă. După ce Rapidul a ținut aproape de partenera de întrecere, până la scorul de 8-8, în min. 18, gazdele s-au desprins pe tabelă pe finalul primei reprize, 16-13 rezultat la pauză. La reluare, diferența se mărește treptat în favoarea CSM Roman, care pare a avea un final de partidă liniștit, la scorul de 28-22, min. 50. Rapidul dă mari emoții suporterilor romașcani și, cu gazdele timp de aproape patru minute în dublă inferioritate numerică, se apropie la doar două goluri, 28-26, min. 57. Romanul nu scapă însă victoria din mână și câștigă cu scorul de 31-28.

Au marcat pentru CSM Roman: Boljevic – 13 goluri, De Sousa – 6, Popa – 5, Iovănescu – 3, Stoleru – 2, Simion – 2. Pentru Rapid au punctat: Bazon – 7, Carabulea – 7, Trăilă – 5, Trifan – 4, Cruceanu – 2, Dache – 2, Doica – 1. Lovituri de la 7 metri: 6 pentru CSM Roman, 4 transformate; 6 pentru Rapid, 5 transformate. Eliminări de 2 minute: 5 pentru CSM Roman, 4 pentru Rapid.

„Este o victorie, punctele contează în clasament, dar am avut o stare de relaxare și nu am reușit să respectăm ceea ce am stabilit la antrenamente, ne-am grăbit și am făcut unele lucruri care parcă nu sunt de nivelul Ligii Naționale, dar, până la urmă, este o victorie și asta contează”, a afirmat după meci antrenorul CSM Roman, Dumitru Muși.

În cadrul etapei a 20-a a Ligii Naționale de handbal feminin au mai fost programate partidele: AHCM Slobozia – Corona Brașov 27-28, U Cluj – CSM Slatina 28-23, Dunărea Brăila – Măgura Cisnădie 21-21 (sâmbătă, 10 martie), CSM București – CSM Bistrița (16 martie), Danubius Galați – SCM Craiova, (31 martie), HC Zalău – HCM Râmnicu Vâlcea.

CSM Roman urcă un loc în clasament, până pe poziția a opta, și joacă miercuri, 14 martie, pe teren propriu, în sferturile de finală ale Cupei României, manșă unică împotriva Danubius Galați. Campionatul Ligii Naționale face o pauză pentru acțiunile echipei naționale și se va relua în luna aprilie. Atunci, în cadrul etapei a 21-a, CSM Roman va juca în deplasare la Corona Brașov, în jurul datei de 4 aprilie.