CSM Roman pierde surprinzător la Galați și coboară pe locul al șaselea

csm-roman-danubius-galatiMarți, 14 februarie, echipa de handbal feminin CSM Roman a evoluat în deplasare, de la ora 17.30, pe terenul Danubius Galați, într-o partidă contând pentru etapa a 17-a a Ligii Naționale.

Handbalistele romașcane au pierdut surprinzător, cu 26-27, după ce la pauză au avut avantaj de patru goluri, 17-13, în fața unei echipe care a promovat în acest sezon în prima ligă și pe care o învinseseră în tur cu 32-16. Danubius Galați, penultima clasată, nu avea, până la acest meci, nici o victorie cu echipele din top 7.

„În prima repriză am început foarte bine jocul, a fost o repriză bună. Însă, în repriza a doua am făcut un joc foarte slab, ne-am relaxat, cu ratări foarte multe și greșeli neforțate, plus două lovituri de la 7 metri ratate. O greșeală neforțată te costă două goluri: nu dai tu gol și dă adversarul. Am căzut inexplicabil în partea a doua a meciului”, a afirmat, la finalul partidei, antrenorul Gheorghe Covaciu.

În cadrul etapei a 17-a a Ligii Naționale de handbal feminin au mai fost programate meciurile: CSM București – Dunărea Brăila 33-21 (miercuri, 8 februarie), HC Zalău – Corona Brașov 30-21 (luni, 13 februarie), Unirea Slobozia – U Cluj 22-18, Măgura Cisnădie – HCM Râmnicu Vâlcea 25-30 (marți, 14 februarie). SCM Craiova și CSM Bistrița au stat.

Etapa viitoare, sâmbătă, 18 februarie, CSM Roman va juca pe teren propriu în compania HC Zalău.