CSM Roman pierde surprinzător la Galați și coboară pe locul al șaselea

CSM Roman pierde surprinzător la Galați și coboară pe locul al șaselea

Ploaie de goluri, dar și la propriu, pe terenul CSM Roman, în turul II al Cupei EHF
Prima înfrângere din acest sezon pentru fotbaliștii CSM Roman
CSM Roman debutează duminică, pe teren propriu, în noul campionat, împotriva HC Zalău

 

csm-roman-danubius-galatiMarți, 14 februarie, echipa de handbal feminin CSM Roman a evoluat în deplasare, de la ora 17.30, pe terenul Danubius Galați, într-o partidă contând pentru etapa a 17-a a Ligii Naționale.

Handbalistele romașcane au pierdut surprinzător, cu 26-27, după ce la pauză au avut avantaj de patru goluri, 17-13, în fața unei echipe care a promovat în acest sezon în prima ligă și pe care o învinseseră în tur cu 32-16. Danubius Galați, penultima clasată, nu avea, până la acest meci, nici o victorie cu echipele din top 7.

„În prima repriză am început foarte bine jocul, a fost o repriză bună. Însă, în repriza a doua am făcut un joc foarte slab, ne-am relaxat, cu ratări foarte multe și greșeli neforțate, plus două lovituri de la 7 metri ratate. O greșeală neforțată te costă două goluri: nu dai tu gol și dă adversarul. Am căzut inexplicabil în partea a doua a meciului”, a afirmat, la finalul partidei, antrenorul Gheorghe Covaciu.

În cadrul etapei a 17-a a Ligii Naționale de handbal feminin au mai fost programate meciurile: CSM București – Dunărea Brăila 33-21 (miercuri, 8 februarie), HC Zalău – Corona Brașov 30-21 (luni, 13 februarie), Unirea Slobozia – U Cluj 22-18, Măgura Cisnădie – HCM Râmnicu Vâlcea 25-30 (marți, 14 februarie). SCM Craiova și CSM Bistrița au stat.

Etapa viitoare, sâmbătă, 18 februarie, CSM Roman va juca pe teren propriu în compania HC Zalău.

 

Clasament:

1CSM București15140145131442
2Dunărea Brăila14101336534831
3HC Zalău1491435232828
4SCM Craiova1482437334226
5HCM Rm. Vâlcea1471633834922
6CSM Roman1463535333321
7Corona Brașov1461735537319
8U Cluj1543837336915
9CSM Bistrița1450936839915
10Măgura Cisnădie1432932036811
11Danubius Galați15401130437511*
12Unirea Slobozia1522113644188

* – echipă penalizată cu un punct pentru folosirea unei jucătoare în stare de suspendare

 

 

 


COMENTARII

WORDPRESS: 0
error: Content is protected !!