CSM Roman pierde pe terenul liderului Aerostar

Home

În acest sfârșit de săptămână s-au disputat partidele etapei a 22-a a Ligii a 3-a de fotbal, seria I. În cadrul acestei etape, după o săptămână de pauză, CSM Roman a evoluat în deplasare, vineri, 13 aprilie, de la ora 17.00, pe terenul liderului seriei I, Aerostar Bacău.

Deși romașcanii au condus în două rânduri, după golurile înscrise de Andrei Florean (minutul 2) și Claudiu Juncănaru (min. 25), gazdele au egalat de fiecare dată, prin Mihăeş (min. 6) și Vraciu (min. 32), după care au preluat conducerea în partea a doua a meciului, prin Vraciu (min. 60) și Căinari (min. 75), scor final 4-2 în favoarea Aerostar.

În cadrul acestei etape a seriei I a Ligii a 3-a de fotbal s-au mai înregistrat rezultatele: AFC Odorheiu Secuiesc – CSM Paşcani 1-0, Metalosport Galaţi – Bucovina Rădăuţi 0-3 (Metalosport a fost exclusă din campionat şi va pierde la „masa verde” toate meciurile din retur), Suporter Club Oţelul Galaţi – Avântul Valea Mărului 3-0 (Avântul s-a retras în pauza de iarnă şi va pierde toate meciurile returului la „masa verde”), CSM Focşani – Sănătatea Darabani 2-0, AFC Hărman – KSE Târgu Secuiesc 4-3, Sporting Lieşti – Olimpic Cetate Râşnov 0-1. AFK Csikszereda Miercurea Ciuc a stat.

Etapa viitoare, vineri, 20 aprilie, de la ora 17:00, CSM Roman va întâlni, pe teren propriu, pe AFC Hărman.

15 Metalosport Galaţi 21 0 0 21 2-136 -12

• AFC Metalosport Galaţi a fost sancţionată cu 12 puncte penalizare prin deciziile Comisiei de Disciplină şi Etică din 17.01.2018, 31.01.2018, 14.02.2018, 7.03.2018 şi 21.03.2018. AFC Metalosport Galaţi a fost sancţionată cu excluderea din toate competiţiile organizate sub egida Federaţiei Române de Fotbal, ca urmare a neachitării obligațiilor financiare în termenul regulamentar față de un creditor, prin decizia Comisiei de Disciplină şi Etică din 21.03.2018. Ca urmare a retragerii din competiţie, Avântul Valea Mărului a fost sancţionată cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF Galaţi prin decizia Comisiei de Disciplină şi Etică din 28.02.2018.