Articol publicat în data de: sâm, 18 Noi 2017



CSM Roman pierde pe teren propriu, în ultimul meci al anului

 

Sâmbătă, 18 noiembrie, echipa de handbal feminin CSM Roman a evoluat în cadrul etapei a zecea a Ligii Naționale, de la ora 11, la Sala Sporturilor din Roman, împotriva CSM Bistrița. În ultimul meci al anului, handbalistele romașcane au suferit cea de-a treia înfrângere pe teren propriu în acest sezon, prima victorie a Bistriței la Roman de la promovarea în prima ligă, în 2016.

CSM Roman părea să domine începutul de joc și conducea cu 5-3 în minutul 10. Apoi, după intrarea în poarta Bistriței a portarului Ana Maria Măzăreanu, culoarele de gol ale gazdelor se închid, iar Bistrița egalează la 5 în minutul 16, preia conducerea și intră la pauză în avantaj de patru goluri, 9-13. Tot Bistrița domină și începutul reprizei a doua și se desprinde la șapte goluri, 9-16 în minutul 34. Romanul încearcă să revină, dar nu se poate apropia la mai puțin de patru goluri, 19-23 în minutul 53. CSM Bistrița are inițiativa și în final și câștigă detașat, cu 27-21, depășind Romanul în clasament.

Au marcat pentru CSM Roman: Ana Maria Simion – 10 goluri, Iovănescu – 3, De Sousa – 3, Popa – 2, Boljevic – 2, Greta Simion – 1. Pentru CSM Bistrița au punctat: Szabo – 7, Rodriguez – 6, Pristăvița – 4, Chirilă – 4, Orșivschi – 3, Zegrean – 1, Paraschiv – 1, Rațiu – 1. Lovituri de la 7 metri: 8 pentru CSM Roman, 7 transformate; 5 pentru CSM Bistrița, 3 transformate. Eliminări de 2 minute: 1 pentru CSM Roman, 4 pentru CSM Bistrița.

„A fost un meci greu, așa cum mă așteptam, știam că Bistrița joacă bine în deplasare, a venit cu o victorie și de la Galați. Astăzi fetele nu au fost 100% conectate la această partidă, am făcut un meci slab, cu multe greșeli de tehnică individuală, și nu am mai avut o formă bună la portari, așa cum am avut în victoria de la Craiova. Din păcate, pierdem încă un meci acasă, dar se pare că acest campionat va fi unul nebun, cu rezultate surprinzătoare, cum consider că a fost și în meciul de astăzi”, a afirmat după meci antrenorul CSM Roman, Constantin Ștefan.

În cadrul etapei a zecea a Ligii Naționale au mai fost programate partidele: Dunărea Brăila – HC Zalău 18-25 (14 noiembrie), Măgura Cisnădie – SCM Craiova 24-24, CSM București – U Cluj 34-28 (15 noiembrie), AHCM Slobozia – HCM Râmnicu Vâlcea, Danubius Galați – CSM Slatina (18 noiembrie) și Rapid București – Corona Brașov (19 noiembrie).

A fost ultima etapă a Ligii Naționale de handbal feminin din 2017. Campionatul se va relua la începutul anului viitor, când, în cadrul etapei a 11-a, CSM Roman va evolua în deplasare, la HCM Râmnicu Vâlcea, în jurul datei de 10 ianuarie.

 

Clasament:

1CSM București10100032822830
2SCM Craiova1062226222820
3Măgura Cisnădie1061326023619
4HCM Rm. Vâlcea960323320618
5CSM Bistrița1060426327218
6HC Zalău1051425325016
7CSM Roman1050525025615
8Dunărea Brăila1041521722613
9Corona Brașov940518519411*
10Danubius Galați93061692019
11Rapid București93062242579
12U Cluj102262332498
13AHCM Slobozia92162052437
14CSM Slatina90272052412
  • Corona Brașov a primit o penalizare de 1 punct pentru folosirea unei jucătoare fără drept de joc

 

 

 

Știrea are 2 comentarii
Lasă un comentariu mai jos
  1. Theodor spune:

    Aparare 0, atac 0. E de neconceput sa joace si sa inscrie doar extremele. Zero aruncari de la 9m. Meciurile Csm Roman au devenit un fel de Tom&Jerry, fara nici o schema de atac. Nu mai vorbim de pase, total anapoda!

    Zero atitudine, Zero dorinta de a castiga!
    Macar putin respect fata de toti suporterii care platesc bilet si sustin echipa!

    Antrenorul ar trebui sa se sesizeze, sa se reseteze si sa schimbe toata strategia daca spera sa atace top5. In ritmul asta, ingropam echipa si-i punem cruce.

    Din exterior se vede ca si cum nimanui nu-i pasa de echipa asta! Deschideti dracu’ ochii!

  2. Sa nu dam vina pe budget, pe lips a de bani, cu valoare a unui sens giratoriu executat de occidental construct tii o echipa de handbal. Zalaul an de an a avut 420000 euro, exceptie ultimul an can au facut performanta si a crescut cu 100000. Problems e cum cheltui acesti bani, ce selectie face si cine iti gestioneaza acest buget. Daca nu ai un om de handbal, nu ai cum face performanta, in lips a lui Stoleru o aduceam pe Rosca de la Piatra ca e toba de handbal, decat sa film penibili. Cat despre interi, am mai scris, cu exceptia Luis Polocoser care nu I lucrata indeajuns, partial De Sousa, lipsesc, sunt doar nume. Apoi nu inteleg de ce in jocurile cu aparari aglomerate nu jucam cu Ferfolia, care nu I rea, joaca put Slovenia! Subscriu, pacat ca avenue extreme de mare valoare, dar unde s interii! Recuperate grabnica, Carmen Stoleru.

Lasă un comentariu

XHTML: Html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

%d blogeri au apreciat: