CSM Roman pierde pe teren propriu în fața AFC Hărman

Vineri, 20 aprilie, de la ora 17, pe stadionul Moldova din Roman, echipa CSM Roman a întâlnit formația brașoveană AFC Hărman, meci contând pentru etapa cu numărul 23 din Liga a 3-a de fotbal, seria I.

Fotbaliștii romașcani au fost învinși pe teren propriu, cu scorul de 1-2, același scor cu care CSM Roman câștigase în tur, pe terenul echipei din Brașov. AFC Hărman a deschis scorul prin Mugurel Buga, în minutul 49, majorând diferența în minutul 73, prin Daniel Paraschiv. Pentru romașcani, unicul gol a fost înscris de Iosif Netbai, din lovitură de pedeapsă, în minutul 82.

În cadrul etapei a 23-a a Ligii a 3-a de fotbal, în seria I au mai fost programate partidele: CSM Paşcani – CSM Focşani 0-4 (vineri, 20 aprilie), AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – Aerostar Bacău 3-0, KSE Târgu Secuiesc – Suporter Club Oţelul Galaţi 1-2, Sănătatea Darabani – Bucovina Rădăuţi 2-1. Partidele Sporting Lieşti – Metalosport Galaţi și Avântul Valea Mărului – AFC Odorheiu Secuiesc au fost omologate cu scorul de 3-0, respectiv 0-3, după retragerea echipelor Metalosport Galaţi și Avântul Valea Mărului. Olimpic Cetate Râşnov a stat.

Etapa viitoare, CSM Roman va evolua, în deplasare, pe terenul echipei ACS Suporter Club Oţelul Galaţi, marți, 24 aprilie, de la ora 17.

15.Metalosport Galaţi2200222-139-12
    • AFC Metalosport Galaţi a fost sancţionată cu 12 puncte penalizare prin deciziile Comisiei de Disciplină şi Etică din 17.01.2018, 31.01.2018, 14.02.2018, 7.03.2018 şi 21.03.2018. AFC Metalosport Galaţi a fost sancţionată cu excluderea din toate competiţiile organizate sub egida Federaţiei Române de Fotbal, ca urmare a neachitării obligațiilor financiare în termenul regulamentar față de un creditor, prin decizia Comisiei de Disciplină şi Etică din 21.03.2018. Ca urmare a retragerii din competiţie, Avântul Valea Mărului a fost sancţionată cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF Galaţi prin decizia Comisiei de Disciplină şi Etică din 28.02.2018.