CSM Roman pierde pe teren propriu cu Minaur Baia Mare

Joi, 20 septembrie, echipa de handbal feminin CSM Roman a întâlnit, pe teren propriu, formația nou-promovată Minaur Baia Mare, într-un meci contând pentru etapa a patra a Ligii Naționale, disputat de la ora 17. Jucătoarele romașcane au suferit patra înfrângere consecutivă din acest debut de campionat, 26-27, la pauză 12-14.

CSM Roman a părut o echipă schimbată odată cu venirea noului antrenor Dragoș Dobrescu, dar și cu titularizarea rusoaicei Yulia Khavronina, cu o evoluție bună atât în apărare, dar, mai ales, în atac, acolo unde și-a asumat cele mai multe dintre atacurile romașcane, reușind să puncteze de nu mai puțin de zece ori, din 12 aruncări. Cu toate acestea, Romanul s-a aflat aproape în permanență în urmărirea adversarei sale, deși conducea cu 8-6, min. 18. Baia Mare are avantaj la pauză, 12-14, și își mărește avantajul până în min. 41, 17-20. Gazdele reușesc să egaleze la 21, min. 51, iar cele două echipe merg umăr la umăr până la 24-24, min. 57. Viktoriya Tymoshenkova  face minuni în poarta Romanului, dar Minaur e mai lucidă pe final și câștigă clar, chiar dacă la limită, scor final 26-27.

„Din păcate, nu am reușit să obținem o victorie azi. Îmi pare rău mult pentru fete, pentru că și-au dorit foarte mult victoria. Am văzut în teren atitudine, dar, din păcate, până la momentul de față, ele atâta pot. Astăzi, Baia Mare a avut mai mult noroc, pentru că meciul a fost de la egal la egal, fetele au luptat și nu am ce să le reproșez. Avem mult de muncă, asta le-am și spus la final, dar handbalul nu se poate fără faza a doua, fără alergare. Trebuie să avem răbdare cu ele, fără a le căuta scuze, să le omogenizăm, pentru că sigur avem șanse. Nu avem staruri, dar avem o echipă”, a declarat Dragoș Dobrescu, noul antrenor principal al echipei CSM Roman.

Pentru CSM Roman au marcat: Khavronina – 10 goluri, A. Simion – 6 (4 din 7 metri), Todor – 4, Agrigoroaei – 2, Manea – 2, Polocoșer – 1, Chitacu – 1. Pentru Minaur Baia Mare au punctat: Lisewska – 7 (1 din 7 metri), Rysankova – 4, Orșivschi – 4, Seraficeanu – 3, Tecar – 3 (1 din 7 metri), Burlachenko – 2, Bondar – 2 (1 din 7 metri), Popescu – 1, Shteriova – 1. Lovituri de la 7 metri: 4 pentru CSM Roman, toate transformate; 5 pentru Minaur Baia Mare, 3 transformate (au ratat Lisewska și Shteriova). Eliminări de 2 minute: 1 pentru CSM Roman, 1 pentru Minaur Baia Mare.

În celelalte meciuri ale etapei a patra a Ligii Naționale au fost programate partidele: Măgura Cisnădie – SCM Craiova 25-22 (miercuri, 19 septembrie), Dunărea Brăila – CSM București 22-35, SCM Râmnicu Vâlcea – HC Zalău 29-24, CSM Slatina – Gloria Bistrița 22-18, Corona Brașov – CSM Galați 31-21, CSU Cluj-Napoca – Gloria Buzău 18-19 (joi, 20 septembrie).

Campionatul Ligii Naționale de handbal feminin face o pauză de două săptămâni, pentru acțiunile lotului național. Etapa viitoare, CSM Roman va evolua în deplasare, în jurul datei de 7 octombrie, pe terenul echipei HC Zalău.

1CSM București44001098312
2SCM Rm. Vâlcea44001058412
3Măgura Cisnădie4310948710
4Corona Brașov4211105957
5Minaur Baia Mare421199967