CSM Roman pierde la scor pe terenul SCM Craiova

Echipa de handbal feminin CSM Roman rămâne fără victorie în campionat și după etapa a treia, după ce a pierdut în deplasare pe terenul echipei SCM Craiova, duminică, 16 septembrie, partidă disputată de la ora 13.30.

Scorul a fost deschis de gazde abia în minutul al șaselea, însă, după alte cinci minute, SCM Craiova avea deja avantaj de patru goluri, 6-2. Cu Viorel Lazăr în premieră ca antrenor principal în acest sezon, Romanul pare în ușoară creștere de formă față de etapele trecute, însă face din nou multe greșeli în atac, astfel că diferența se mărește până la pauză, 14-8 în favoarea Craiovei. Cu toată opoziția portarilor Ana Maria Mîrcă și Viktoriia Tymoshenkova, cu evoluții bune în meciul de duminică, CSM Roman nu face o figură mai bună nici în repriza secundă, iar SCM Craiova dă recital pe final de meci, 29-17 în minutul 49. Oaspetele găsesc resurse să marcheze de șapte ori consecutiv, 29-24, min. 56, însă vicecampioana nu ratează victoria, 32-24 în favoarea SCM Craiova.

Au marcat pentru CSM Roman: Stoleru – 4 goluri,  Polocoșer – 4, Manea – 3 (1 de la 7 metri), Chitacu – 3, Agrigoroaie – 3, Todor – 2 (1 de la 7 metri), Ivan – 2, A. Simion – 2 (2 de la 7 metri), Corban – 1. Au punctat pentru SCM Craiova: Trifunovic – 6 goluri, Țicu – 5 (2 de la 7 metri), Zamfir – 4, Nikolic – 4, Rădoi – 4, Gjorgjijevska – 2, Tănăsie – 2, Șelaru – 2, Seric – 1, Colac – 1, Stoican – 1. Aruncări de la 7 metri: 7 pentru CSM Roman, 4 transformate (au ratat Simion, Todor și Manea); 2 pentru SCM Craiova, ambele transformate. Eliminări de 2 minute: 4 pentru CSM Roman, 5 pentru SCM Craiova.

În cadrul rundei a treia a Ligii Naționale de handbal feminin au mai fost programate partidele: Gloria Buzău – Măgura Cisnădie 25-25 (sâmbătă, 15 septembrie), CSM Slatina – Corona Brașov 24-24, CSM București – CSM Galați 26-19, Minaur Baia Mare – SCM Râmnicu Vâlcea 23-25, Gloria Bistrița – CSU Cluj Napoca 27-23, HC Zalău – Dunărea Brăila 22-19 (duminică, 16 septembrie).

Etapa viitoare, la mijlocul acestei săptămâni, CSM Roman va întâlni pe teren propriu Minaur Baia Mare.

1SCM Rm. Vâlcea330076609
2CSM București330074619
3Măgura Cisnădie321069657
4SCM Craiova320185736
5Gloria Bistrița320178706
6Minaur Baia Mare311172704