CSM Roman pierde la scor pe teren propriu în fața campioanei CSM București

Ultima partidă din cadrul etapei a șasea a Ligii Naționale de handbal feminin, dintre CSM Roman și CSM București, disputată miercuri, 24 octombrie, de la ora 17.30, la Sala Sporturilor din Roman, s-a încheiat, așteptat, cu victoria clară a campioanei.

Formația romașcană a lăsat, totuși, o bună impresie în prima repriză, atunci când aproape a anulat un deficit de patru goluri, de la 4-8, în minutul 15, la 13-14, la pauză, pe fondul paradelor repetate ale Viktoriyei Tymoshenkova în fața Cristinei Neagu, care au făcut deliciul publicului. Însă CSM București joacă altceva în partea a doua a meciului și nu îi dă voie echipei gazdă să mai puncteze decât de patru ori în 30 de minute, într-un meci încheiat cu 28-17 în favoarea campioanei.

Au marcat pentru CSM Roman: A. Simion – 7 goluri (4 din lovituri de la 7 metri), Khavronina – 6 (1 de la 7 m), Polocoșer – 3, Agrigoroaei – 1. Pentru CSM București au punctat: Curea – 6, Cvijic – 6, Neagu – 3 (1 de la 7m), Mehmedovic – 3, Udriștioiu – 2, Bazaliu – 2, Omoregie – 2, Radicevic – 1 (de la 7m) , Lekic – 1, Manea – 1 , Hagman – 1.

Lovituri de la 7 metri: 6 pentru CSM Roman, 5 transformate (a ratat A. Simion); 3 pentru CSM București, 2 transformate (a ratat Neagu).  Eliminări de 2 minute: 1 pentru CSM Roman, 3 pentru CSM București.

„Din păcate, am ținut doar o repriză, o repriză în care am reușit mai multe în atac și în apărare, dar se vede diferența de lot, pentru că ele au avut și schimb. E bine, totuși, că e un progres, cred eu, pentru că duminică ne așteaptă un meci foarte important la Galați, care nu este ușor, de unde vom încerca să venim cu cele trei puncte”, a afirmat la finalul partidei antrenorul principal al CSM Roman, Dragoș Dobrescu.

Etapa viitoare, duminică, 28 octombrie, CSM Roman va juca în deplasare, pe terenul CSM Galați.

1SCM Rm. Vâlcea660015411818
2CSM București650115612215
3Măgura Cisnădie642014813414
4Corona Brașov641115613913
5SCM Craiova640216714312
6Minaur Baia Mare631215114910