CSM Roman pierde în ultima secundă cu U Cluj

Echipa de handbal feminin CSM Roman a evoluat luni, 27 martie, în deplasare, de la ora 16.30, pe terenul Universității Cluj, în ultima partidă a etapei a 22-a a Ligii Naționale.

Cele două echipe au alternat la cârma partidei, conducând fiecare pe parcursul primei reprize, cu 2 sau 3 goluri. După ce la pauză s-a intrat la egalitate, 12-12, Romanul trece la conducere și păstrează un avantaj de două goluri până spre minutul 50. Cu toată opoziția Viktoriyei Tymoshenkova, care a strâns peste 15 parade în întreaga partidă în poarta Romanului – inclusiv trei lovituri de la 7 metri apărate -, U Cluj egalează succesiv, la fiecare gol marcat de CSM Roman, situație care se menține până în ultimul minut. Cu 15 de secunde înainte de final, la 25-25, Romanul, în inferioritate numerică, are atacul și posibilitatea victoriei, dar Iryna Glibko greșește pasa, iar pe contraatac Diana Puiu marchează golul victoriei pentru U Cluj, 26-25.

Au marcat pentru CSM Roman: Iuganu – 6 goluri, Tošković – 6, Glibko – 5, Popescu – 2, Chitacu – 2, Stoleru – 2, Agrigoroaie – 1, Tomescu – 1. Pentru U Cluj au punctat: Puiu – 9, Chintoan – 5, Laslo – 4, Tetean – 3, Dindiligan – 2, Vălean – 2, Seraficeanu – 1. Aruncări de la 7 metri: una pentru CSM Roman, transformată; 5 pentru U Cluj, una transformată. Eliminări de 2 minute: 3 pentru CSM Roman, una pentru U Cluj.

Etapa a 22-a a Ligii Naționale a mai programat partidele: Măgura Cisnădie – CSM București 21-30 (sâmbătă, 25 martie), SCM Craiova – Dunărea Brăila 28-17, Corona Brașov – Unirea Slobozia 26-15, HCM Râmnicu Vâlcea – Danubius Galați 21-34 (duminică, 26 martie). CSM Bistița și HC Zalău au stat. În urma victoriei de sâmbătă, CSM București și-a asigurat matematic un nou titlu de campioană.

Etapa viitoare, care se va desfășura la finalul acestei săptămâni, CSM Roman va avea pauză, având programat în calendarul inițial partidă pe teren propriu cu Cetate Deva, echipă care s-a retras din campionat. Următorul meci al romașcancelor va fi în deplasare, la HCM Râmnicu Vâlcea, sâmbătă, 9 aprilie.