CSM Roman pierde în deplasare la Cisnădie

Duminică, 4 martie, echipa de handbal feminin CSM Roman a evoluat în deplasare, pe terenul Măgurii Cisnădie, în cadrul unei partide contând pentru etapa a 19-a a Ligii Naționale, disputate de la ora 16.30.

Romanul a avut doar trei zile la dispoziție pentru a pregăti meciul cu Măgura, după o altă deplasare dificilă la mijlocul acestei săptămâni, înfrângere la limită 26-27 la Dunărea Brăila, în timp ce adversara sa din Cisnădie a avut meci amânat din cauza condițiilor meteo în etapa intermediară. În teren, lucrurile au stat ca și în clasamentul Ligii Naționale: Măgura, locul al treilea, și-a dominat adversara, clasată pe locul al nouălea, pe tot parcursul meciului. Puține au fost momentele în care Romanul s-a putut apropia de Cisnădie, ratând egalarea la scorul de 10-9, min. 25, și apoi, în repriza a doua, la 16-15, min. 35. Diferența între cele două echipe a fost însă mult mai mare, astfel că, după 15-11 în favoarea Măgurii la pauză, gazdele aveau să aibă și opt goluri avans, 29-21, min. 57, încheind meciul confortabil, 29-23.

Au marcat pentru CSM Roman: Popa – 5 goluri (2 din lovituri de la 7 metri), De Sousa – 5 (1 din lovitură de la 7 metri), Iovănescu – 3, Stoleru – 3, Boljevic – 3, Ana Maria Simion – 1, Vartic – 1, Anca Polocoșer – 1, Cîlici – 1. Lovituri de la 7 metri: 3 pentru CSM Roman, toate transformate; 4 pentru Măgura Cisnădie, 3 transformate. Eliminări de 2 minute: 3 pentru CSM Roman, 3 pentru Măgura Cisnădie.

În cadrul etapei a 19-a a Ligii Naționale au mai fost programate partidele: CSM Slatina – Dunărea Brăila 17-16, Corona Brașov – Danubius Galați 21-18, Rapid București – AHCM Slobozia 24-26 (sâmbătă, 3 martie), HCM Râmnicu Vâlcea – U Cluj (luni, 5 martie), CSM Bistrița – HC Zalău, SCM Craiova – CSM București (miercuri, 7 martie).

Etapa viitoare, CSM Roman va întâlni sâmbătă, 10 martie, Rapid București.