CSM Roman pierde în deplasare în fața Gloriei Bistrița

Home

Liga Națională de handbal feminin a programat, la finalul săptămânii trecute, meciurile primei etape ale noului sezon. În cadrul acestei etape, CSM Roman a evoluat în deplasare, duminică, 2 septembrie, de la ora 17.30, pe terenul echipei Gloria Bistrița. Gazdele s-au impus cu un scor clar, 30-25, după ce au condus și la pauză la o diferență confortabilă, 18-14.

Pentru CSM Roman au marcat: A. Simion – 9 goluri (3 din lovituri de la 7 metri), Stoleru – 7, Todor – 3 (1 din lovitură de la 7 metri), Manea – 2, I. Ivan – 2, Cîrjan – 1, Polocoșer – 1. Pentru Gloria Bistrița au punctat: Țiplea – 8 (2 din lovituri de la 7 metri), Rațiu – 6, Ardean Elisei – 4 (1 din lovitură de la 7 metri), Dincă – 3, Paraschiv – 2, Bloj – 2, Szabo – 1, Rodriguez – 1, Tetean – 1, Garcia Avila – 1, Pristavița – 1. Lovituri de la 7 metri: 6 pentru CSM Roman, 4 transformate (au ratat A. Simion și Todor); 4 pentru Gloria Bistrița, 3 transformate (a ratat Țiplea). Eliminări de 2 minute: 3 pentru CSM Roman, 2 pentru Gloria Bistrița.

În celelalte partide ale primei etape ale Ligii Naționale s-au mai înregistrat rezultatele: SCM Craiova – Dunărea Brăila 30-22 (sâmbătă, 1 septembrie), Gloria Buzău – SCM Râmnicu Vâlcea 14-24, CSM Slatina – Măgura Cisnădie 19-22, CSU Cluj-Napoca – Corona Brașov 28-30, HC Zalău – CSM București 22-25, Minaur Baia Mare – Danubius Galați 25-21(duminică, 2 septembrie).

Etapa viitoare, programată la finalul acestei săptămâni, CSM Roman va întâlni, pe teren propriu, Gloria Buzău.