CSM Roman pierde două puncte la Brașov

CSM Roman pierde două puncte la Brașov

Meci de cupă europeană în Sala Sporturilor din Roman
Handbalistele de la Roman dau piept cu echipa ce se vrea campioana României
Duel european, duminică, în Cupa EHF: HCM Roman întâlneşte Corona Braşov

 

CSM Roman Turneul Roman Voda Musat 03Echipa de handbal feminin CSM Roman a jucat miercuri, 12 octombrie, de la ora 19, pe terenul Coronei Brașov, partida din cadrul etapei a șasea a Ligii Naționale. Handbalistele antrenate de Andon Boshkovski au obținut doar un rezultat de egalitate, după ce, cu puțin înainte de final, avuseseră victoria în mână.

La pauză s-a intrat cu avantaj de două goluri pentru romașcane, 11-9. Corona echilibrează partida și se merge cap la cap până aproape de final. Cu trei minute înainte de sfârșitul partidei, când CSM Roman avea avantaj de un gol, 17-16, Iryna Glibko ratează pentru a doua oară o aruncare de la 7 metri. La faza imediat următoare, tot Glibko faultează pe un contraatac al Coronei, în postură de unu la unu, și primește direct cartonașul roșu, care îi atrage suspendarea pentru meciul de săptămâna vitoare împotriva liderului Dunărea Brăila, apoi – în premieră – și cartonașul albastru, care îi va aduce, cel mai probabil, o sancțiune suplimentară din partea FRH.

Cu o jucătoare în plus pe teren, Corona punctează de la 7 metri și trece, apoi, în avantaj, 18-17, însă Romanul reușește să egaleze din nou, 18-18, cu 40 de secunde înainte de final. Brașovencele nu fructifică ultimul atac, iar CSM Roman obține al treilea rezultat de egalitate al sezonului și primul punct la Brașov după mai bine de trei ani.

„Din păcate, nu am gestionat așa cum trebuie repriza a doua. Am făcut foarte multe greșeli individuale, ne-am precipitat în câteva situații cheie. Până la urmă, este un rezultat de egalitate echitabil pentru ambele formații, având în vedere ceea ce s-a întâmplat astăzi pe teren. Trebuie să eliminăm din multele greșeli pe care le facem, pentru că, în momentul în care întâlnești formații puternice, acestea sancționează orice eroare”, a afirmat viceprimarul Lucian Micu.

Au marcat pentru Corona Brașov: Chiper – 6 goluri, Neagu – 3, Hotea – 3, Crăciun – 2, Tîrcă – 2, Briscan – 1, Corban – 1.
Pentru CSM Roman au punctat: Glibko – 7 goluri, Tošković – 4, Popescu – 3, Tomescu – 2, Chitacu – 1, Stoleru – 1.

Etapa viitoare, CSM Roman va întâlni, pe teren propriu, miercuri, 19 octombrie, liderul Dunărea Brăila. Până atunci, romașcancele încep parcursul european din acest sezon, în turul al doilea preliminar al Cupei EHF, duminică, 16 octombrie, de la ora 11, în Sala Sporturilor din Roman, meci împotriva Alba Fehérvár KC din Ungaria.

În alte două partide din etapa a șasea a Ligii Naționale, disputate marți și miercuri, Dunărea Brăila a trecut acasă de HC Zalău cu 25-20, iar CSM București a învins în deplasare la U Cluj cu 28-19.

Clasament:

1Dunărea Brăila660018514218
2CSM București650115711315
3Corona Brașov641115513513
4U Cluj631217014610
5SCM Craiova53021651319
6CSM Roman62311341149
7HCM Rm. Vâlcea53021271179
8CSM Bistrița53021411369
9Măgura Cisnădie52121301347
10HC Zalău62131371507
11Unirea Slobozia51131351524
12Cetate Deva50051081550
13Danubius Galați500581121-1*
14CSM Ploiești500581160-3*

* – penalizare de -1 punct pentru folosirea unei jucătoare în stare de suspendare
** – penalizare de -3 puncte pentru neprezentare

 


COMENTARII

WORDPRESS: 0
error: Content is protected !!