CSM Roman nu a putut trece de Dunărea Brăila

Sancțiuni la echipa de handbal CSM Roman, după rezultatele dezamăgitoare din ultima perioadă
Înfrângeri pentru CSM Roman, în turneul de la Cisnădie. Ultima partidă a fost anulată, după un accident rutier în care au fost implicate două handbaliste
CSM Roman nu a putut trece pe teren propriu de Sporting Liești

Vineri, 3 martie, echipa de handbal feminin CSM Roman a evoluat în deplasare, pe terenul Dunării Brăila, de la ora 17.00, într-un meci contând pentru etapa a 20-a a Ligii Naționale.

În prima repriză, ambele echipe s-au întrecut în ratări, însă apărarea Romanului a funcționat mai bine, astfel că CSM a încheiat în avantaj prima parte a meciului, Dunărea Brăila – CSM Roman 9-11. Dunărea a ieșit de la cabine cu o altă față și a întors balanța în avantajul său în mai puțin de 10 minute de la reluare, 14-13 în minutul 39, apoi și-a mărit avantajul considerabil, conducând și cu șase goluri spre finalul partidei, încheiate cu scorul de 27-23 pentru brăilence.

Au înscris pentru CSM Roman: Glibko – 7 goluri, Popescu – 6, Stoleru – 3, Iuganu – 3, Chitacu – 2, Agrigoroaei – 2. Pentru Dunărea Brăila au marcat: Tiron – 12 goluri, Perianu – 5 goluri, Zamfirescu – 3, Tătar – 2, Czeczi – 2, Udriștioiu – 1, Orșivschi – 1, Buceschi – 1.

În cadrul etapei a 20-a a Ligii Naționale de handbal feminin au mai fost programate partidele: SCM Craiova – HC Zalău 25-23 (sâmbătă, 4 martie), U Cluj – Danubius Galați 25-18, Măgura Cisnădie – Unirea Slobozia (duminică, 5 martie), Corona Brașov – CSM Bistrița (luni, 6 martie). CSM București și HCM Râmnicu Vâlcea au stat. Etapa viitoare, CSM Roman va întâlni, pe teren propriu, SCM Craiova, joi, 23 martie.