CSM Roman nu a putut trece de campioana CSM București

CSM Roman CSM Bistrita handbal 5Luni, 30 ianuarie, echipa de handbal feminin CSM Roman a întâlnit, pe teren propriu, echipa CSM București, campioana României și a Europei, într-o partidă în devans contând pentru etapa a 16-a a Ligii Naționale.

Jucătoarele romașcance antrenate de Gheorghe Covaciu au dat o replică bună puternicei formații din București, pe care au și condus-o o bună parte din durata partidei. La pauză s-a intrat la egalitate, 14-14, după care CSM Roman a condus – chiar și la o diferență de trei goluri – până în minutul 46, 21-20. În ultimul sfert de oră, gazdele nu au mai punctat decât de trei ori, iar campioana s-a desprins la patru goluri, 21-25 și 22-26, asigurându-și un final liniștit de partidă, care s-a încheiat cu scorul de 24-27.

Au marcat pentru CSM Roman: Glibko – 8 goluri, Tošković – 6, Popescu – 4, Chitacu – 3, Iuganu – 2, Tomescu – 1. Pentru CSM București au punctat: Ayglon-Saurina – 7 goluri, Martin-Berenguer – 4, Lobach – 4, Gulldén – 3, Niombla – 3, Mehmedović – 3, Brădeanu – 2, Tortensson – 1.

În cadrul etapei a 16-a, la finalul acestei săptămâni se vor mai disputat partidele: SCM Craiova – Unirea Slobozia, U Cluj – CSM Bistrița (sâmbătă, 4 februarie), HC Zalău – Danubius Galați, Corona Brașov – CSM Râmnicu Vâlcea (duminică, 5 februarie). Dunărea Brăila și Măgura Cisnădie stau.

Etapa viitoare, în jurul datei de 14 februarie, CSM Roman va întâlni, în deplasare, Danubius Galați.