CSM Roman joacă sâmbătă în optimile Cupei României

Home

Sâmbătă, 17 februarie, echipa de handbal feminin CSM Roman debutează în ediția acestui an a Cupei României, întâlnind, la Sala Sporturilor din Roman, în faza optimilor competiției, SCM Craiova. Meciul va începe la ora 13, va fi arbitrat de Cristina Năstase (București) și Simona Stancu (Buzău) și va fi televizat în direct de DigiSport și Telekom Sport.

Echipa care se va califica în sferturile de finală va fi stabilită în manșa unică de la Roman, conform tragerii la sorți. În caz de egalitate după 60 minute, se vor executa aruncări de la 7 metri. Sferturile de finală urmează a avea loc în data de 14 martie.

SCM Craiova se află în acest moment pe locul secund al clasamentului Ligii Naționale, cu 33 de puncte, cu 12 mai multe decât echipa din Roman, clasată pe locul al nouălea. În acest tur de campionat, în afară de CSM București, CSM Roman este singura echipă care a reușit să învingă echipa din Bănie, în cadrul etapei a opta, 25-22, chiar pe terenul echipei craiovene.

În campionat, CSM Roman are o victorie și o înfrângere în ultimele două meciuri disputate, 18-17 la Danubius Galați și 18-25 la HC Zalău, în timp ce SCM Craiova are o victorie și un rezultat de egalitate în ultimele două runde, 25-22 cu HCM Râmnicu Vâlcea și 28-28 la CSM Bistrița. Jucătoarele Craiovei au un program încărcat la început de an: în ianuarie și februarie, SCM Craiova a disputat și cele șase partide din grupele Cupei EHF, clasându-se pe locul al doilea în Grupa A, cu patru victorii și două înfrângeri, obținând și calificarea în sferturile de finală ale competiției.

În ediția trecută a Cupei României, CSM Roman s-a oprit în sferturile de finală, fiind eliminată surprinzător de Unirea Slobozia, cu 26-27, în timp ce SCM Craiova a ajuns până în finală, pierzând cu 21-33 în fața campioanei CSM București. Cele mai bune performanțe ale jucătoarelor romașcance în cadrul Cupei României au fost finalele disputate în 2014 și 2016, când au fost învinse de HCM Baia Mare (23-21), respectiv CSM București (32-24).

În cadrul optimilor de finală ale Cupei României au mai fost programate partidele: AHCM Slobozia – CSM București 19-34 (5 ianuarie), CSM Bistrița – U Cluj, Dunărea Brăila – Măgura Cisnădie, Minaur Baia Mare – Corona Brașov, Gloria Buzău – Danubius Galați (17 februarie), HC Zalău – CSM Slatina (19 februarie), Rapid București – HCM Râmnicu Vâlcea (21 februarie).