CSM Roman joacă marți, în deplasare, cu Danubius Galați

csm-roman-danubius-galatiDupă o pauză de două săptămâni, echipa de handbal feminin CSM Roman reia jocurile din cadrul Ligii Naționale. Handbalistele romașcane vor întâlni marți, 14 februarie, de la ora 17.30, în deplasare, Danubius Galați, într-o partidă contând pentru etapa a 17-a. Meciul va fi arbitrat de Diana Florescu (Argeș) şi Anamaria Stoia (București) și nu va fi televizat.

Gazdele din meciul de marți nu au un sezon deloc reușit după promovarea pe prima scenă handbalistică a țării la finalul sezonului trecut și se află pe locul 11, penultimul. Danubius a înregistrat doar trei victorii în primele 16 etape: 27-19 cu U Cluj, acasă, în etapa a șaptea, 20-19 în deplasare la Măgura Cisnădie, în etapa a zecea, și 26-24, acasă, cu CSM Bistrița, în etapa a 11-a. Etapa trecută, Danubius Galați a fost zdrobită, în deplasare, de HC Zalău, pe 5 februarie, cu 35-17.

CSM Roman își dorește să continue seria de victorii obținute de la venirea antrenorului Gheorghe Covaciu, întreruptă doar de campioana CSM București, etapa trecută, pe 30 ianuarie, într-un meci pe care CSM Roman, deși l-a pierdut cu 24-27, l-a avut în mână timp de 45 de minute. În tur, romașcancele au câștigat la scor meciul direct cu Danubius de pe teren propriu, cu 32-16.

În cadrul etapei a 17-a a Ligii Naționale de handbal feminin au mai fost programate meciurile: CSM București – Dunărea Brăila 33-21 (miercuri, 8 februarie), HC Zalău – Corona Brașov (luni, 13 februarie), Unirea Slobozia – U Cluj, Măgura Cisnădie – HCM Râmnicu Vâlcea (marți, 14 februarie). SCM Craiova și CSM Bistrița stau.