CSM Roman, învinsă în deplasare de CSM Slatina

Home

Echipa de handbal feminin CSM Roman a evoluat sâmbătă, 12 mai, de la ora 11, pe terenul echipei CSM Slatina, în cadrul unei partide contând pentru etapa a 25-a, penultima, a Ligii Naționale.

La fel cum a făcut-o și în tur, când a învins la Roman cu scorul de 30-27, echipa din Slatina s-a impus sâmbătă și pe teren propriu, cu 29-21, după ce la pauză scorul era 16-11 în favoarea gazdelor, care, cu această victorie, au prima șansă la ocuparea locului al zecelea și rămânerea fără baraj pe prima scenă handbalistică.

Pentru CSM Roman au marcat: Popa – 6 goluri, Iovănescu – 5, De Sousa – 2, Boljevic – 2, Vartic – 2, Ana Maria Simion – 2, Anca Polocoșer – 1, Stoleru – 1. Lovituri de la 7 metri: 4 pentru CSM Roman, 3 transformate; 3 pentru CSM Slatina, toate ratate. Eliminări de 2 minute: 2 pentru CSM Roman, 2 pentru CSM Slatina.

În cadrul etapei a 25-a a Ligii Naționale de handbal feminin au mai fost programate partidele: HC Zalău – Danubius Galați 27-19, U Cluj – AHCM Slobozia 22-20, CSM Bistrița – Rapid București 37-21 (sâmbătă, 12 mai), HCM Râmnicu Vâlcea – Măgura Cisnădie (duminică, 13 mai), CSM București – Dunărea Brăila (15 mai), SCM Craiova – Corona Brașov (17 mai).

Etapa viitoare, ultima a acestui sezon, CSM Roman va întâlni sâmbătă, 19 mai, pe teren propriu, Universitatea Cluj.