CSM Roman învinge SCM Craiova și urcă pe locul al cincilea

Joi, 23 martie, echipa de handbal feminin CSM Roman a evoluat, pe teren propriu, de la ora 17, împotriva SCM Craiova, într-un meci contând pentru etapa a 21-a a Ligii Naționale. A fost unul dintre cele mai disputate și mai tensionate meciuri ale CSM Roman în acest sezon pe teren propriu, tranșat, în cele din urmă, de romașcance, în favoarea lor.

Antrenorul Gheorghe Covaciu nu le-a putut întrebuința pe tot parcursul partidei pe Iryna Glibko și pe Cynthia Tomescu, afectate de stagiul petrecut la loturile naționale în pauza de aproape trei săptămâni a campionatului, astfel că atât atacul, cât și apărarea Romanului au avut serios de suferit. Luciana Popescu și Carmen Stoleru au condus, însă, foarte bine acțiunile gazdelor.

CSM Roman a condus, în prima repriză, cu trei goluri, 13-10 în minutul 28, însă oltencele au intrat la cabine cu un sigur gol handicap, 14-13. CSM Craiova revine și după pauză de la o diferență de trei goluri, marcând de patru ori consecutiv pentru 16-17 în minutul 42, dar Romanul revine la rândul său și păstrează un avantaj fragil până spre final, în minutul 56, când tabela arăta 25-23. Craiova marchează al 24 gol în minutul 59, iar romașcancele ratează ultimul atac, cu 12 secunde înainte de final. Oaspetele greșesc și ele în ofensivă, iar partida se încheie în favoarea CSM Roman, 25-24.

Au marcat pentru CSM Roman: Popescu – 5 goluri, Iuganu – 4, Chitacu – 4, Stoleru – 4, Glibko – 4, Vădineanu – 2, Tošković – 2. Pentru SCM Craiova au punctat: Zamfir – 11, Băbeanu – 4, Landre – 3, Apipie – 2, Nikolic – 2, Ianași – 1, Șelaru – 1. Aruncări de la 7 metri: 5 pentru CSM Roman, 4 transformate; 4 pentru SCM Craiova, toate transformate. Eliminări de 2 minute: niciuna pentru CSM Roman, una pentru SCM Craiova.

„A fost, într-adevăr, unul dintre cele mai tensionate meciuri pe care le-am avut de când am venit la Roman. Am fost nevoit să menajez jucătoarele care au venit obosite de la jocurile echipelor naționale, mai având încă patru etape de campionat. A fost un joc disputat, nouă ne-au trebuit mult punctele, dar și lor, pentru că vor să ajungă pe locul al doilea, însă a fost un meci frumos, cu răsturnări de scor, fetele au făcut un joc bun azi și eu cred că am meritat această victorie”, a afirmat antrenorul principal al CSM Roman, Gheorghe Covaciu.

Etapa a 21-a a Ligii Naționale de handbal feminin a mai programat meciurile: Unirea Slobozia – CSM Bistrița 27-29 (miercuri, 22 martie), Dunărea Brăila – Corona Brașov 27-25, CSM București – HCM Râmnicu Vâlcea 37-23, HC Zalău – U Cluj 29-26 (joi, 23 martie). Danubius Galați și Măgura Cisnădie au stat. CSM Roman depășește în clasament la golaveraj HCM Râmnicu Vâlcea și, cu 28 de puncte, urcă pe locul al cincilea. Etapa viitoare, CSM Roman va juca în deplasare, luni, 27 martie, la Universitatea Cluj.