CSM Roman învinge Sănătatea Darabani. Serie de șapte meciuri fără înfrângere pentru fotbaliștii romașcani

În acest sfârșit de săptămână s-au disputat meciurile etapei a 13-a a campionatului Ligii a 3-a de fotbal, seria I. În cadrul acestei runde, CSM Roman a evoluat pe teren propriu, vineri, 17 noiembrie, de la ora 14, împotriva echipei Sănătatea Darabani.

Oaspeții au deschis rapid scorul, în minutul 4, prin Gheorghiciuc (0-1), iar romașcanii au egalat cu puțin înainte de pauză, prin Cosmin Ţapu (1-1, min. 45). Gazdele preiau conducerea spre final, prin Mădălin Popa (2-1, min. 82), însă oaspeții egalează rapid, din penalty, prin Stancoschi (2-2, min. 84). CSM Roman obține victoria la ultima fază a partidei, prin Alexandru Crăciun (3-2, min 90+4). Echipa romașcană se menține astfel pe locul al treilea al clasamentului, la patru puncte de liderul Aerostar Bacău, după un meci care a consemnat al șaptelea meci consecutiv fără înfrângere (din care cinci victorii) pentru CSM Roman.

În cadrul acestei etape au mai fost înregistrate rezultatele: Aerostar Bacău – AFC Hărman 1-0, Avântul Valea Mărului – Metalosport Galaţi 9-0, KSE Târgu Secuiesc – CSM Paşcani 3-0, AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – Bucovina Rădăuţi 1-0, Olimpic Cetate Râşnov – CSM Focşani 2-0, Sporting Lieşti – AFC Odorheiu Secuiesc 1-0. Suporter Club Oţelul Galaţi a stat.

Etapa viitoare, vineri, 24 noiembrie, CSM Roman va juca în deplasare, de la ora 14, pe terenul echipei CSM Pașcani.