Articol publicat în data de: joi, 17 Noi 2016



CSM Roman învinge HCM Râmnicu Vâlcea și încheie anul pe locul al șaselea

 

Joi, 17 noiembrie, de la ora 17, echipa de handbal feminin CSM Roman a evoluat, pe teren propriu, în compania HCM Râmnicu Vâlcea, în cadrul etapei a 11-a a Ligii Naționale de handbal feminin. Jucătoarele romașcane antrenate de Gheorghe Covaciu au dominat clar partida și au câștigat cu 30-22, la pauză 18-8. După ce a învins etapele precedente pe U Cluj și Cetate Deva, a fost a treia victorie consecutivă pentru CSM Roman, prima serie de trei din acest sezon.

Pentru CSM Roman au marcat: Glibko – 8 goluri, Iuganu – 6, Stoleru – 4, Chitacu – 3, Agrigoroaie – 3, Tošković – 3, Popescu – 2, Tomescu – 1. Pentru HCM Râmnicu Vâlcea au punctat: Adespii – 6, Florica – 5, Safta – 4, Gavrilă – 2, Vizitiu – 2, Ani Senocico – 2, Simion – 1. Lovituri de la 7 metri: 5 pentru CSM Roman, 3 transformate; 4 pentru HCM Râmnicu Vâlcea, 2 transformate. Eliminări de 2 minute: 3 pentru CSM Roman, una pentru HCM Râmnicu Vâlcea.

2016-11-17-19-03-42

 

În cadrul etapei a 11-a a Ligii Naționale de handbal feminin au mai fost programate partidele: Dunărea Brăila – Cetate Deva 27-25 (miercuri, 16 noiembrie), SCM Craiova – U Cluj 21-21, Danubius Galați – CSM Bistrița 26-24, HC Zalău – Măgura Cisnădie 24-19 (joi, 17 noiembrie), CSM București – Unirea Slobozia (joi, 5 ianuarie). Corona Brașov a stat.

În urma acestei etape, ultima din 2016, CSM Roman urcă pe locul al șaselea al clasamentului. Liga Națională ia o pauză până la începutul lui 2017, pentru acțiunile echipei naționale. Următoarea etapă, în jurul datei de 8 ianuarie, CSM Roman va juca în deplasare la Măgura Cisnădie.

„Așa cum afirmam și etapa trecută, suntem într-o creștere de formă și îmi pare rău că se întrerupe campionatul, dar eu sper ca din ianuarie echipa să arate o nouă față și să câștigăm toate partidele pe care le avem. Vom avea o săptămână de pauză, apoi vom merge într-un cantonament de o săptămână la munte, după care vom începe pregătirea cu turnee acasă și la Brăila. Cynthia Tomescu și Ana Maria Iuganu vor merge la lotul naționalei pentru Trofeul Carpați, Iryna Glibko și Viktoriya Tymoshenkova vor merge și ele la lotul naționalei Ucrainei pentru precalificările Campionatului European, iar Jasna Tošković va merge cu lotul Muntenegrului la Europene”, a afirmat antrenorul principal al CSM Roman, Gheorghe Covaciu.

Clasament:

1CSM București1090130520327
2Dunărea Brăila1081126324525
3HC Zalău1061324623519
4SCM Craiova1052326024617
5Corona Brașov1051425524816
6CSM Roman1043325522915
7CSM Bistrița1050527827715
8HCM Rm. Vâlcea1041524325413
9Măgura Cisnădie1041523726213
10U Cluj1032525324511
11Danubius Galați (*)1140722225011
12Unirea Slobozia91262272525
13Cetate Deva1000102163140

* – echipă penalizată cu un punct pentru folosirea unei jucătoare în stare de suspendare

 

 

Lasă un comentariu

XHTML: Html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Site-ul www.ziarulderoman.ro utilizează cookies. Dacă doriți mai multe informații privind cookies, accesați link-ul Mai multe informații despre cookies!

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close