CSM Roman învinge fără probleme Cetate Deva

CSM Roman învinge fără probleme Cetate Deva

HCM Roman a pierdut la Deva
HCM Roman va juca în deplasare, la Deva
HCM Roman a pierdut puncte la Deva

 

CSM Roman U ClujDuminică, 13 noiembrie, CSM Roman a evoluat, în deplasare, de la ora 18, pe terenul echipei CSM Cetate Devatrans, într-un meci contând pentru etapa a 10-a a Ligii Naționale de handbal feminin.

Jucătoarele romașcane antrenate de Gheorghe Covaciu s-au impus fără probleme în fața ultimei clasate, cu scorul de 35-18, după ce la pauză CSM Roman conducea cu 19-8. Pentru CSM Roman au marcat: Popescu – 8 goluri, Agrigoroaei – 6, Stoleru – 5, Glibko – 4, Iuganu – 4, Tomescu – 3, Chitacu – 2, Vartic – 1, Cîlici – 1, Dinu – 1.

„Fetele au intrat în joc cu o determinare bună, au luat jocul în serios din primele minute și am câștigat partida. Felicit întreaga echipă pentru jocul prestat. Suntem într-o ușoară creștere de formă, avem o determinare foarte bună mai ales pe faza de apărare și pe ducerea mingii pe faza a doua, acolo unde am câștigat jocul și unde s-a făcut diferența de scor”, a declarat antrenorul principal al CSM Roman, Gheorghe Covaciu.

În cadrul etapei a zecea a Ligii Naționale de handbal feminin au mai fost programate partidele: U Cluj – Dunărea Brăila 30-18 (miercuri, 9 noiembrie), Măgura Cisnădie – Danubius Galați 19-20 (sâmbătă, 12 noiembrie), CSM Bistrița – CSM București 25-35, HCM Râmnicu Vâlcea – HC Zalău 25-29 (duminică, 13 noiembrie), Corona Brașov – SCM Craiova (luni, 14 noiembrie). Unirea Slobozia a stat.

Etapa viitoare, CSM Roman va evolua pe teren propriu, joi, 17 noiembrie, în compania HCM Râmnicu Vâlcea.

Clasament:

1CSM București1090130520327
2Dunărea Brăila971123622022
3Corona Brașov951323422016
4HC Zalău951322221616
5CSM Bistrița950425425115
6SCM Craiova841321120413
7HCM Rm. Vâlcea941422122413
8Măgura Cisnădie941421823813
9CSM Roman933322520712
10U Cluj931523222410
11Danubius Galați (*)103071962268
12Unirea Slobozia91262272525
13Cetate Deva90091912870

* – echipă penalizată cu un punct pentru folosirea unei jucătoare în stare de suspendare

 


COMENTARII

WORDPRESS: 1
  • Popescu 7, Glibko 6, Iuganu 5, Agrigoroaei 5, Stoleru 5..etc