Articol publicat în data de: joi, 03 Noi 2016



CSM Roman întâlnește vineri U Cluj. Clujencele au rămas fără antrenor

 

csm-roman-danubius-galatiVineri, 4 noiembrie, echipa de handbal feminin CSM Roman va evolua pe teren propriu împotriva Universității Cluj, într-un meci contând pentru etapa a noua a Ligii Naționale. Partida va începe la ora 16, nu va fi televizată și va fi arbitrată de Bogdan Stark (București) şi Romeo Ştefan (Prahova).

Meciul de vineri vine într-un moment delicat pentru ambele echipe. La finalul săptămânii trecute, gruparea din Roman a renunțat la serviciile antrenorului macedonean Andon Boshkovski, după un început de sezon cu o participare ratată în Cupa EHF și cu o clasarea doar pe locul al zecelea în clasamentul Ligii Naționale. Noul antrenor al CSM Roman, Gheorghe Covaciu, va disputa primul meci pe banca grupării romașcane chiar împotriva fostei sale echipe de suflet. Gheorghe Covaciu a antrenat opt ani Universitatea Cluj, cu care a jucat în cupele europene și, chiar, în grupele Ligii Campionilor, în sezonul 2012-2013, ultimul petrecut de acesta la Cluj.

„Este un meci în premieră pentru mine, un meci mai special, să joc contra fostei mele echipe. Eu sper ca echipa să aibă o zi bună și vineri să facem tot posibilul să câștigăm partida, pentru că avem nevoie de această victorie”, a afirmat noul antrenor al CSM Roman, Gheorghe Covaciu.

U Cluj, fără antrenor

Universitatea nu trece nici ea printr-o perioadă mai fastă. Chiar joi dimineață, clubul din Cluj a anunțat despărțirea de antrenoarea Carmen Amariei – care pregătise echipa din decembrie 2014. De asemenea, și antrenorul secund al clujencelor, Luminița Huțupan, a anunțat plecarea sa de la echipă alături de Carmen Amariei. Până la momentul transmiterii acestei știri nu a fost anunțat un înlocuitor pe banca Universității, echipă clasată pe locul al nouălea în clasamentul Ligii Naționale.

Pe teren propriu, în acest sezon, CSM Roman a înregistrat o singură victorie, cu Danubius Galați, în etapa a patra (fără a lua în considerare cele trei puncte obținute la „masa verde” după neprezentarea CSM Ploiești la meciul de la Roman din etapa a doua) – aceasta fiind ultima victorie în competiția internă pentru echipa romașcană – și o înfrângere împotriva Dunării Brăila, în etapa a șaptea. În deplasările din acest sezon, U Cluj are două victorii, la CSM Bistrița și CSM Ploiești, și două înfrângeri, la HC Râmnicu Vâlcea și Danubius Galați. În ultima etapă, CSM Roman a pierdut în deplasare la CSM Craiova, 21-30, în timp ce U Cluj a fost învinsă pe teren propriu de HC Zalău, 22-25.

În sezonul trecut, echipa romașcană a învins atât în tur, la Cluj, 30-28 (18-14), cât și în retur, la Roman, 29-21 (14-9). U Cluj nu a obținut puncte la Roman în ultimele cinci sezoane, ultimul succes al clujencelor datând din 30 ianuarie 2011, 27-26.

În cadrul etapei a noua a Ligii Naționale de handbal feminin au mai fost programate partidele: CSM București – Măgura Cisnădie 43-23 (luni, 31 octombrie), Danubius Galați – HC Râmnicu Vâlcea (sâmbătă, 5 noiembrie), CSM Ploiești – CSM Bistrița, HC Zalău – Cetate Deva, Dunărea Brăila – SCM Craiova (duminică, 6 noiembrie), Unirea Slobozia – Corona Brașov (luni, 7 noiembrie).

Clasament:

1CSM București980127017824
2Dunărea Brăila880023218624
3Măgura Cisnădie951324523316
4SCM Craiova850323919715
5CSM Bistrița850322921615
6HCM Rm. Vâlcea841321519613
7Corona Brașov841321019713
8HC Zalău841318719113
9U Cluj831421119810
10CSM Roman82331731649
11Unirea Slobozia81252042285
12Danubius Galați (*)82061551845
13Cetate Deva81071892403
14CSM Ploiești (**)8008138289-3

* – echipă penalizată cu un punct pentru folosirea unei jucătoare în stare de suspendare
** – echipă penalizată cu trei puncte pentru neprezentare

 

 

Știrea are un comentariu
Lasă un comentariu mai jos
  1. Surprize, surprize, noul antrenor la Cluj a fost numit Florentin Pera. Interesant meci, se pupa cu Micu la final. Speram intr un succes CSM.

Lasă un comentariu

XHTML: Html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

%d blogeri au apreciat: